Ma badać aferę. Spotykał się z córką Murdocha


Przyjaźnie i osobiste kontakty przewodniczącego Komisji Izby Gmin ds. Kultury, Mediów i Sportu Johna Whittingdale'a z ludźmi magnata medialnego Ruperta Murdocha, w tym także z jego córką, nasuwają wątpliwości, czy powinien on kierować komisją badającą aferę podsłuchową - komentują brytyjskie media.

Whittingdale od 10 lat jest przyjacielem Lesa Hintona, bliskiego współpracownika Ruperta Murdocha, do niedawna dyrektora Dow Jonesa - jednej z części składowych koncernu News Corp. Hinton ustąpił pod koniec tygodnia wraz z Rebeką Brooks - dyrektorką wykonawczą News International, wydawniczej części holdingu Murdocha News Corp.

Spotkania z córką Murdocha

Według tygodnika "Independent on Sunday" (IoS), Whittingdale bywał z Brooks na obiadach i spotykał się z córką Murdocha - Elizabeth, choć on sam zaprzecza, by się z nią przyjaźnił.

We wtorek Whittingdale będzie przewodniczył przesłuchaniu Ruperta Murdocha, jego syna Jamesa i Rebeki Brooks na komisji Izby Gmin.

Jak pisze "IoS", "pod adresem Whittingdale'a nie ma sugestii, by jego zachowanie było naganne, ale doniesienia o jego kontaktach umocnią opinię publiczną w przekonaniu, że wysoko postawieni politycy byli zbyt blisko News International".

Z kolei szef Scotland Yardu Paul Stephenson jest zmuszony tłumaczyć się z darmowego pobytu w luksusowym ośrodku wypoczynkowym Champneys, gdzie spędził pięć tygodni dochodząc do sił po zabiegu chirurgicznym. Całodobowy pobyt w ośrodku kosztuje średnio 586 funtów.

Konsultantem uzdrowiska ds. PR był Neil Wallis, były zastępca redaktora naczelnego "News of the World" Andy'ego Coulsona, aresztowany ostatnio w związku z aferą podsłuchową - donosi "Mail on Sunday" (MoS).

Pobyt wyceniany na 12 tys. funtów

Wcześniej wyszło na jaw, że Stephenson przez blisko rok zatrudniał Wallisa jako konsultanta ds. PR, mimo że policja prowadziła dochodzenie ws. afery podsłuchowej w gazecie, w której pracował.

Wprawdzie Stephenson nie zataił, że był gościem Champneys, ale okoliczność, iż konsultantem ośrodka był Wallis sugeruje, iż jego związki z Wallisem mogły być bliższe niż gotów jest to publicznie przyznać. Oficjalnie Stephenson twierdzi, że darmowy pobyt wyceniany na ok. 12 tys. funtów zaoferował mu dyrektor ośrodka Stephen Purdew, z którym się przyjaźnił, a za terapię płacił z własnej kieszeni.

Zarzuty zwiększają presję na Davida Camerona w związku z jego bliskimi więzami z Brooks i imperium Murdocha Mail on Sunday

"Zarzuty zwiększają presję na Camerona"

"MoS" pisze, że to Brooks namówiła Camerona (wówczas lidera opozycji), by zaangażował Coulsona, mimo że ustąpił z funkcji redaktora naczelnego "NotW", gdy z początkiem 2007 r. sąd skazał dziennikarza tabloidu i prywatnego detektywa za ich rolę w aferze podsłuchowej. Cameron miał się skłaniać ku zatrudnieniu doświadczonego dziennikarza BBC, ale Brooks przekonała go, by "zaangażował kogoś, kto jest dobrze widziany w News International" - informuje "MoS".

- Zarzuty zwiększają presję na Camerona w związku z jego bliskimi więzami z Brooks i imperium Murdocha - podkreśla "MoS". Lider opozycji Ed Miliband stwierdził, że zatrudniając Coulsona, Cameron popełnił poważny błąd.

"IoS" donosi natomiast, że policja chce przesłuchać dwóch byłych redaktorów "NotW": Alexa Marunchaka i Grega Miskiwa. Pierwszy z nich miał być przyjacielem prywatnego detektywa Jonathana Reesa podejrzewanego o to, że przekupywał policjantów płacąc im za tajne informacje wykorzystywane następnie przez tabloid.

Rees był karany za podrzucenie kokainy do prywatnego samochodu, ale po wyjściu z więzienia zaangażował go Coulson - pisze "IoS".

Źródło: PAP