Państwo, które praktycznie nie istnieje, ma szansę na rząd

Libia jest pogrążona w chaosie od 2011 roku. Spotkanie w Rzymie 14 grudnia było krokiem, który ma tę sytuację zmienićdomena publiczna | VOA

Szefowie dwóch libijskich parlamentów spotkali się na Malcie po raz pierwszy od rozpoczęcia konfliktu na tle sporu o władzę w kraju - poinformowała libijska telewizja. W czwartek ma być podpisane porozumienie ws. rządu jedności narodowej.

Do spotkania Aqili Salaha, przewodniczącego parlamentu (Izby Reprezentantów) uznawanego przez społeczność międzynarodową, działającego w Tobruku na wschodzie kraju, z Nurim Abu Sahmajnem, szefem Powszechnego Kongresu Narodowego z Trypolisie, doszło przed podpisaniem w czwartek w Maroku pod egidą ONZ przez przedstawicieli dwóch władz porozumienia o wyjściu z kryzysu.

Obydwa nieuznające się wzajemnie parlamenty i rządy toczą spór o władzę polityczną i kontrolę nad bogatymi libijskimi zasobami ropy. ONZ zaproponowała utworzenie w Libii rządu jedności narodowej w celu zakończenia konfliktu między obecnym rządem uznawanym na arenie międzynarodowej i samozwańczym konkurentem. Porozumienie o rządzie jedności narodowej wstępnie miało być podpisane w środę, 16 grudnia, lecz marokańskie źródła dyplomatyczne poinformowały agencję AFP, że ceremonia ta została wyznaczona na czwartek w Schiracie, kurorcie, w którym odbywały się w tym roku międzylibijskie spotkania. Rzecznik misji ONZ ds. Libii wyjaśnił, że do przełożenia terminu doszło z "powodów głównie logistycznych", związanych z przybyciem delegacji do Maroka. Wraz z rozszerzającą się ofensywą ugrupowania dżihadystycznego Państwo Islamskie kraje zachodnie wzmogły presję na rywalizujące libijskie władze polityczne, aby w kraju zapanował spokój.

Państwo, którego nie ma

Libia znalazła się w stanie anarchii w następstwie walk między byłymi uczestnikami wspieranej przez NATO zbrojnej rebelii, która w 2011 roku obaliła dyktatora Muammara Kaddafiego. Poza kontrolą skonfliktowanych ze sobą libijskich rządów znajdują się znaczne obszary kraju penetrowane przez powiązanych z Państwem Islamskim sunnickich ekstremistów. Panujący w kraju chaos i walki wewnętrzne doprowadziły do prawie całkowitego załamania eksportu libijskiej ropy. Ponadto Libia stała się jednym z głównych ośrodków masowego napływu migrantów zmierzających do Europy.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna | VOA