Zmarł "Tygrys Kambodży". Nie żyje Le Duc Anh

Świat

Aktualizacja:
Tuấn Nam?CC BY/WikipediaUciekinierzy podczas wyzwalania Kambodży w 1979 roku

W wieku 99 lat zmarł były prezydent Wietnamu Le Duc Anh. Przed objęciem władzy generał Duc Anh dowodził wietnamską inwazją na Kambodżę, w wyniku której obalono kierowany przez Pol Pota brutalny reżim Czerwonych Khmerów.

Le Duc Anh, wysokiej rangi dygnitarz partii komunistycznej Wietnamu, który pełnił funkcję prezydenta tego kraju w latach 1992-1997, zmarł w poniedziałek wieczorem w swoim domu w Hanoi po długiej chorobie – przekazały wietnamskie władze i prasa.

Jako prezydent Duc Anh opowiadał się za utrzymaniem niepodzielnej władzy komunistów nad Wietnamem, podczas gdy kraj wprowadzał wolnorynkowe reformy, które uczyniły z niego jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Azji.

"Tygrys Kambodży"

Urodzony w 1920 roku Duc Anh spędził dużą część swojego życia na południu Wietnamu, gdzie uczestniczył w walkach przeciwko Francji i USA.

Wykształcony w ZSRR generał pełnił różne wysokie funkcje w wietnamskim wojsku w czasie wojny przeciwko USA w latach 1957-1975. Brał udział w kampanii, która doprowadziła do zdobycia Sajgonu – stolicy wspieranego przez Amerykanów Wietnamu Południowego.

W 1995 roku Duc Anh jako pierwszy wietnamski przywódca od czasu wojny przybył do USA, na obchody 50-lecia utworzenia ONZ.

W ocenie AFP Duc Anh jest jednak najbardziej znany z dowódczej roli, jaką odegrał w czasie wietnamskiej inwazji na Kambodżę, rozpoczętej w 1978 roku. W wyniku tej operacji w styczniu 1979 roku zdobyto Phnom Penh i obalono brutalny komunistyczny reżim Czerwonych Khmerów, a Duc Anh zyskał sobie wówczas przydomek "Tygrys Kambodży".

W wieku 99 lat zmarł były prezydent Wietnamu Le Duc AnhTuấn Nam?CC BY/Wikipedia

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tuấn Nam?CC BY/Wikipedia