Rosyjska Cerkiew zawsze dobrze żyła z Kremlem. Nie inaczej będzie pod zwierzchnictwem nowego patriarchy Cyryla. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew już zapowiedział, że państwo będzie wspierało Cerkiew w "umacnianiu więzi z krajami bliskiej zagranicy".
- Popieramy wysiłki rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w sferze umacniania braterskich więzi między Rosją i narodami bliskiej zagranicy. Dzielą nas granice państwowe, jednak mamy wspólną przeszłość i wspólne historyczne losy - powiedział prezydent Rosji podczas przyjęcia, jakie wydał na Kremlu, na cześć nowego patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla.
Pierwszy raz od czasów rewolucji
Uczestniczyło w nim 249 cerkiewnych hierarchów, którzy wzięli udział w niedzielnej intronizacji zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela. Wśród obecnych były też głowy innych Cerkwi lokalnych, w tym zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski Sawa.
Było to pierwsze po rewolucji bolszewickiej 1917 roku przyjęcie na Kremlu dla cerkiewnych hierarchów.
Wkład duchownych w budowę państwowości
Miedwiediew wyznał, że cieszy się, iż wśród gości Kremla są też przedstawiciele innych narodowych Cerkwi prawosławnych. Rosyjski prezydent podziękował im za "nieustanną troskę o zachowanie tradycji i duchowych skarbów prawosławia".
Prezydent zapewnił także, iż państwo nie będzie ingerowało
Popieramy wysiłki rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w sferze umacniania braterskich więzi między Rosją i narodami bliskiej zagranicy. Dzielą nas granice państwowe, jednak mamy wspólną przeszłość i wspólne historyczne losy Dmitrij Miedwiediew
Symfonia Cerkwi i Kremla
Patriarcha Cyryl ze swej strony opowiedział się za harmonijnym godzeniem interesów Cerkwi i państwa, nie ingerowaniem w sprawy drugiej strony, wzajemnym poszanowaniem partnera i współdziałaniem dla dobra ludzi.
Według Cyryla, idealnym modelem stosunków cerkiewno-państwowych jeszcze od czasów bizantyjskich, była symfonia w relacjach między władzą cerkiewną i świecką. - Symfonia zakłada harmonijne godzenie interesów, podział odpowiedzialności - wyjaśnił patriarcha.
Papież pisze list
List do patriarchy Cyryla wysłał już Benedykt XVI. Wyraził w nim nadzieję na dalszą współpracę Kościoła katolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej na rzecz jedności. Papież wspomniał swe spotkania z obecnym patriarchą w czasach, gdy jako metropolita smoleński i kaliningradzki, był on odpowiedzialny za zagraniczne kontakty Patriarchatu Moskiewskiego.
Nawiązując do wizyt Cyryla w Watykanie w latach 2005-2007 papież podkreślił: "Wspominam dobrą wolę, jaka cechowała nasze spotkania". 62-letni Cyryl jest 16. patriarchą w historii rosyjskiej Cerkwi od wprowadzenia tego urzędu w 1589 roku. Na patriarszym tronie zastąpił zmarłego 5 grudnia 2008 roku w wieku 79 lat Aleksego II, który przewodził Cerkwi od 1990 roku.
Źródło: PAP