Korea Północna przeprowadziła test silnika rakietowego, najprawdopodobniej w ramach programu mającego na celu doprowadzić do budowy międzykontynentalnej rakiety balistycznej - przekazał agencji Reutera przedstawiciel administracji USA.
Informację o przeprowadzeniu tego testu podano w czwartek, dzień po tym, jak szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson zaapelował do Chin o wywarcie znacznie większej presji gospodarczej i dyplomatycznej na reżim północnokoreański i podjęcie większych wysiłków, by zablokować "przestępczą działalność", która pozwala Pjongjangowi finansować swój program broni nuklearnej.
Korea Północnej na "dobrej drodze" do stworzenia rakiety międzykontynentalnej
Tillerson przedstawił oczekiwania USA wobec Chin w sprawie Korei Północnej podczas środowego spotkania w Waszyngtonie wysokiej rangi polityków w ramach Amerykańsko-Chińskiego Dialogu Bezpieczeństwa i Dyplomacji.
Jeden z przedstawicieli amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA), na którego wypowiedź powołuje się Reuters, podkreślił, że brak reakcji na rozwijanie przez Pjongjang programu nuklearnego i balistycznego spowoduje, że Korea Północna "będzie na dobrej drodze" do zbudowania międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), która zdolna byłaby dosięgnąć terytorium USA i przenosić głowicę nuklearną.
Dosięgną Ameryki?
Kontynentalne Stany Zjednoczone położone są w odległości około 9 tysięcy kilometrów od Korei Północnej - zauważa Reuters. Agencja podaje, że minimalny zasięg międzykontynentalnych rakiet balistycznych wynosi około 5,5 tysiąca kilometrów, niektóre jednak są zaprojektowane, by pokonać odległość około 10 tysięcy kilometrów lub większą.
Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe, mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji.
Autor: mw//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock