Koniec tiopentalu. Kara śmierci zagrożona?

Aktualizacja:
 
Sala w więzieniu w San Quentin, gdzie wykonywane są wyroki śmierciCalifornia Department of Corrections and Rehabilitation

Jedyna amerykańska firma produkująca lek używany podczas egzekucji w Stanach Zjednoczonych ogłosiła w piątek, że zaprzestaje bezterminowo jego wytwarzania. Wszystko jest związane z warunkami postawionymi przez włoskie władze. Może to - wg agencji Reutera - doprowadzić do problemów z wykonywaniem egzekucji w USA.

Mająca siedzibę w Illinois firma Hospira Inc ogłosiła, że zaprzestanie produkcji tiopentalu – leku usypiającego obowiązkowo używanego podczas wykonywania egzekucji przy pomocy śmiercionośnego zastrzyku.

Włosi chcieli gwarancji

Przez ostatni rok w USA zmniejszały się zasoby tego leku w USA. Hospira zamierzała zwiększyć produkcję w swojej fabryce we Liscate we Włoszech. Jednak Włosi zażądali gwarancji, że lek nie będzie używany podczas egzekucji.

Italia jest członkiem UE, na terenie której nie wykonuje się wyroków śmierci. Włosi wielokrotnie krytykowali też Stany Zjednoczone za przywiązanie Ameryki do kary śmierci.

W związku z utrudnieniami i niemożnością spełnienia żądań strony włoskiej, Hospira Inc postanowiła permanentnie zaprzestać produkcji leku.

Może to doprowadzić do przyhamowania egzekucji w USA – pisze agencja Reutera. Także szpitale, które do tej pory korzystały z tiopentalu będą miały problemy w jego kupnem. Na szczęście w przypadku zastosowań medycznych istnieją nowocześniejsze alternatywy.

Co najmniej dwa amerykańskie stany próbowały ostatnio kupić tiopental od anonimowej brytyjskiej firmy. Plany te starają się storpedować przeciwnicy kary śmierci.

Będą leki do usypiania zwierząt?

W grudniu w stanie Oklahoma po raz pierwszy wykonano egzekucję, podczas której użyto pentobarbitalu stosowanego do usypiania zwierząt. Ze względu na brak tiopentalu - sugeruje CBS - prawdopodobnie nie po raz ostatni.

W większości stanów w USA wykonuje się wyroki śmierci. Najczęściej poprzez śmiertelny zastrzyk.

W 2010 roku wykonano w USA 44 wyroki śmierci. 42 poprzez śmiertelny zastrzyk, jeden na krześle elektrycznym. W jednym przypadku użyto też plutonu egzekucyjnego.

Źródło: Reuters, CBC News

Źródło zdjęcia głównego: California Department of Corrections and Rehabilitation