Francja może wysłać kilkuset żołnierzy do Rumunii. Jest deklaracja minister

Źródło:
PAP

Francja może wysłać do Rumunii kilkuset żołnierzy w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO - powiedziała w sobotę w radiu France inter minister obrony Florence Parly. Na początku lutego na Ukrainę udadzą się razem szefowie MSZ Francji i Niemiec.

Rosja gromadzi swe siły przy granicy z Ukrainą. Według władz w Kijowie obecnie przy granicach ukraińskich przebywa około 127 tysięcy żołnierzy. Trzech amerykańskich urzędników, chcących zachować anonimowość, przekazało agencji Reutera, że Rosja gromadzi przy granicy z Ukrainą także zapasy krwi i materiały medyczne, służące do leczenia rannych. Zwiększa to obawy Zachodu, że Rosja przygotowuje się do zbrojnego ataku na Ukrainę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Francuska minister obrony Florence Parly przekazała w sobotę, że Francja może wysłać kilkuset żołnierzy do Rumunii w celu ewentualnego wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wcześniej 19 stycznia prezydent Emmanuel Macron ogłosił gotowość Francji do zaangażowania się "w nowe misje", a "w szczególności w Rumunii".

- Z tego powodu udałam się w czwartek do Rumunii. Omówiliśmy z rumuńskimi partnerami tę kwestię - poinformowała Parly w sobotę w radiu France inter.

Rumunia, dzieląca z Ukrainą blisko 650 km granicy lądowej i mająca dostęp do Morza Czarnego, "strefy silnego napięcia", znajduje się "w epicentrum tego napięcia" i powinna być "zabezpieczona" - podkreśliła minister Parly.

Czytaj więcej: ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU >>>

Konflikt Rosja - Ukraina

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves le Drian ogłosił w sobotę na Twitterze, że w dniach 7-8 lutego będzie na Ukrainie wraz ze swoją odpowiedniczką z Niemiec Annaleną Baerbock.

"Zapewniłem Dmytra Kułebę (ministra spraw zagranicznych Ukrainy) o naszym pełnym wsparciu i solidarności z Ukrainą. Nasza mobilizacja jest kontynuowana, szczególnie w formacie normandzkim, aby zmniejszyć napięcie" – napisał również.

W środę w Paryżu odbyło się spotkanie w formacie normandzkim, pierwsze od września 2021 roku, na temat uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy z udziałem doradców politycznych prezydentów Rosji, Ukrainy, Francji i kanclerza Niemiec. Podpisano wspólny dokument potwierdzający utrzymanie zawieszenia broni między armią ukraińską a prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Kolejne spotkanie w tym formacie ma się odbyć w lutym w Berlinie.

tvn24.pl

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Raporty: