Komorowski dał papieżowi w prezencie Chopina

Aktualizacja:

Bronisław Komorowski został przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI. Rozmowa trwała ponad pół godziny. Jeszcze przed wyjazdem do Włoch, prezydent zapowiadał, że podczas tego spotkania zaprosi papieża do Polski.

Spotkanie Komorowskiego z Benedyktem XVI rozpoczęło się o godzinie 11 i trwało trochę ponad 30 minut. Najpierw prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z Benedyktem XVI w cztery oczy. Następnie do prezydenta dołączyła małżonka Anna Komorowska i członkowie polskiej delegacji.

Prezydencka para oraz członkowie delegacji otrzymali od Ojca Świętego różańce. Komorowski otrzymał też od Benedykta XVI złoty medal pontyfikatu. Polski polityk nie pozostał dłużny - podarował papieżowi dwa prezenty - faksymile z Biblioteki Narodowej pierwszej strony koncertu Fryderyka Chopina f-moll, oprawione w białą skórę, z komentarzem w języku włoskim, oraz podobnie oprawiony album rękopisów Chopina ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

Nowy święty i błogosławieństwo

Papież rozpoczął rozmowę z prezydentem słowami, że Polska będzie miała jutro nowego świętego - Stanisława Kazimierczyka - za co Komorowski podziękował Benedyktowi XVI.

Na zakończenie audiencji Anna Komorowska poprosiła papieża o błogosławieństwo dla dzieci i mającej się narodzić wnuczki. Po audiencji Komorowski udał się na spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

Biało czerwone-róże

Wcześniej Bronisław Komorowski wraz z żoną wziął udział we mszy świętej przy grobie Jana Pawła II w Watykanie. Msza odbyła się w kaplicy polskiej znajdującej się niedaleko grobu Jana Pawła II. Pierwsza Para złożyła bukiet biało-czerwonych róż przy grobie polskiego papieża.

Homilię wygłosił kardynał Stanisław Dziwisz. Podkreślał on, że 32. rocznica rozpoczęcia się pontyfikatu Jana Pawła II, to rocznica nie tylko wspomnień, ale również rachunku sumienia dotyczącego tego, czy znamy nauczanie polskiego papieża i jak je wykorzystujemy w codziennym życiu. - Czy przyjmujemy postawę szacunku wobec każdego człowieka, także inaczej myślącego i wierzącego - mówił kardynał Dziwisz.

Plany prezydenta

Prezydent przyleciał do Rzymu w piątek po południu. Tego samego dnia spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

Jeszcze w sobotę dojdzie do wizyty na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino: zostanie tam złożony wieniec przy Krzyżu Virtuti Militari, zapalony znicz na grobie generała Władysława Andersa oraz odmówiona wspólna modlitwa. Para prezydencka uda się następnie do opactwa benedyktynów.

W niedzielę na Placu św. Piotra Komorowski weźmie udział w kanonizacji krakowskiego duszpasterza, błogosławionego Stanisława Kazimierczyka (1433-1489) oraz pięciu innych błogosławionych. Ksiądz Kazimierczyk został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II 18 kwietnia 1993 roku.

Prezydent weźmie również udział w obiedzie wydanym przez Zakon Kanoników Laterańskich. Wieczorem planowany jest powrót Komorowskiego do kraju.

Źródło: tvn24.pl, PAP