Trwające w Watykanie kongregacje Kolegium Kardynałów, obradującego w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej, są okazją do dokonania surowej oceny funkcjonowania Kurii Rzymskiej za pontyfikatu Benedykta XVI - podkreśla włoska prasa.
Według komentatorów krytyka ta formułowana jest podczas tajnych obrad w mniej lub bardziej bezpośredni sposób pod adresem dotychczasowego sekretarza stanu, obecnie kamerlinga Kościoła, kardynała Tarcisio Bertone.
Lista zarzutów
Wśród zarzutów stawianych Kurii i jej najważniejszej instytucji, czyli Sekretariatowi Stanu wymienia się nawet nadużywanie władzy i próbę zdominowania papieża, a także skoncentrowanie uwagi na kwestiach finansowych, obronę interesów włoskich, brak jasnych informacji, niewielkie zainteresowanie niesieniem pomocy Kościołom lokalnym, występowanie z niewłaściwymi inicjatywami. Odpowiedzialnością za ten stan rzeczy kardynałowie obarczają właśnie kard. Bertone, który - jak się zauważa - zmuszony jest nieustannie odpierać ataki. Choć, jak podkreśla "La Repubblica", w oficjalnych komunikatach watykańskich nie informuje się o tych kontrowersjach, to tak należy - według dziennika - interpretować zawarte w wydawanych oświadczeniach informacje o poruszanych w wystąpieniach kardynałów kwestiach "poprawy służby Kurii Rzymskiej" i "odnowy działalności Stolicy Apostolskiej i jej dykasterii".
Brazylijski kardynał nie szczędzi krytyki
Jako wyraźną krytykę pod adresem Sekretariatu Stanu za czasów Benedykta XVI należy w opinii watykanisty rzymskiej gazety odczytać sobotnie wystąpienie prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kardynała Joao Braza de Aviza z Brazylii. Skrytykował on ostro funkcjonowanie i mechanizmy Kurii Rzymskiej oraz to, co wydarzyło się w związku ze skandalem Vatileaks, gdy ujawniono w mediach tajne listy i notatki obrazujące spory i konflikty wewnątrz hierarchów za Spiżową Bramą.
Jego zdaniem Kuria nie poradziła sobie z tą kwestią i nie przekazała wystarczających informacji na ten temat. Ponadto brazylijski purpurat zarzucił Sekretariatowi Stanu brak troski o Kościoły lokalne i koncentrację na swoich własnych sprawach. Kardynał Braz de Avis zaapelował o pilną reformę Kurii Rzymskiej i wszystkich jej instytucji. "La Repubblica" twierdzi, że wystąpienie kardynała z Brazylii zostało nagrodzone owacją przez niektórych uczestników narady, którzy na stojąco wyrazili mu wdzięczność. Kardynał Bertone był przygnębiony - dodaje dziennik.
Włosi bez szans?
Z kolei "Corriere della Sera" zastanawia się w niedzielę, czy w związku z głębokimi podziałami wśród najsilniejszej na konklawe włoskiej frakcji (28 kardynałów) i po skandalu Vatileaks jej przedstawiciel ma szanse na wybór w 35 lat po poprzednim włoskim papieżu, czyli Janie Pawle I. Szansa Włocha na konklawe to według mediolańskiej gazety nie tylko sprawdzian prestiżu samej hierarchii, ale i autorytetu kraju. Jako najpoważniejszego włoskiego papabile dziennik wymienia arcybiskupa Mediolanu kard. Angelo Scolę.
Autor: ktom//gak / Źródło: PAP