Projekt ustawy w sprawie wprowadzenia kary śmieci dla terrorystów złożyli w Dumie deputowani partii Sprawiedliwa Rosja. Parlamentarzyści uzasadniają, że zaostrzenie kar ograniczy liczbę przestępstw o charakterze terrorystycznym.
Posłowie Sprawiedliwej Rosji podkreślali, że obecnie problem terroryzmu we współczesnym świecie jest szczególnie dotkliwy. Przypomnieli o katastrofie rosyjskiego samolotu pasażerskiego A321 na Synaju (w październiku zeszłego roku), a także o zamachach terrorystycznych w Belgii i Francji.
Parlamentarzyści są przekonani, że mimo negatywnej opinii Sądu Najwyższego "śmierć jest sprawiedliwą karą za działalność terrorystyczną".
Zmusić do refleksji
W Rosji moratorium na wykonanie kary śmierci obowiązuje od 1997 roku, po uzyskaniu przez państwo członkostwa w Radzie Europy. Dyskusja w sprawie jej przywrócenia jest jednak ciągle aktualna.
– Dla samobójców zamachowców być może ta sprawa nie będzie ważna, ale ich popleczników i organizatorów może zmusić do refleksji – mówił poseł Sprawiedliwej Rosji Oleg Niłow. Jego zdaniem, zaostrzenie kar może przyczynić się do ograniczenia liczby przestępstw o charakterze terrorystycznym.
Propozycję wprowadzenia kary śmierci dla terrorystów Sprawiedliwa Rosja zgłosiła jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow komentował, że "kwestia ta jest niezwykle skomplikowana i wzbudza wiele kontrowersji".
Zwolennikiem wprowadzenie kary śmierci jest m.in. prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow. W rozmowie z telewizją Rossija-24 czeczeński przywódca mówił: - Im szybciej terroryści odejdą z naszego życia, tym szybciej zaprowadzimy porządek. Kadyrow utrzymywał, że przetrzymywanie terrorystów w więzieniach nie na sensu, ponieważ w miejscu odbywania kary zajmują się werbowaniem sojuszników.
Brak zaufania do organów ścigania
Po apelach Kadyrowa rosyjska agencja Interfax zwróciła się o komentarz do ministerstwa sprawiedliwości. W odpowiedzi resort zakomunikował, że "przywrócenie w rosyjskim prawie karnym kary śmierci, w tym także wobec terrorystów, nie jest możliwe". "Orzeczenie Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej (z 16 kwietnia 1997 r.) w tej sprawie jest ostateczne" – przekazało ministerstwo sprawiedliwości.
Według zeszłorocznych badań opinii publicznej Centrum im. Lewady, przywrócenie kary śmierci popiera ponad 40 proc. Rosjan.
Autor: tas/kk / Źródło: Kommiersant, Interfax, levada.ru