Kandydat opozycji oskarża organizatorów demonstracji


Jeden z dwóch niezatrzymanych ostatniej nocy rywali Łukaszenki w wyborach prezydenckich potępia działania innych opozycyjnych liderów. Jarosław Romańczuk, kandydat z ramienia Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, wydał oświadczenie krytykujące m.in. Sannikaua i Statkiewicza za "narażenie zdrowia i życia" tysięcy zwolenników opozycji.

Romańczuk ogłosił oświadczenie na konferencji prasowej w poniedziałek rano. Czytał je z kartki.

"Niestety, podczas mityngu Mikoła Statkiewicz, Andrej Sannikau i Wital Rymaszeuski wezwali i zaprowadzili ludzi na Plac Niepodległości. Tam sprowokowali niepokoje i podjęli próbę zajęcia budynku rządu. Życie tysięcy ludzi znalazło się w zagrożeniu. Andrej Sannikau, którego zachęcała żona Irina Chalip, bardzo chciał zaszkodzić kruchemu dialogowi, jaki rodzi się między Białorusią a wspólnotą międzynarodową" - oświadczył wiceszef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

"Jestem przekonany, że rewolucje na Białorusi niszczą demokrację. Masowe akcje z użyciem siły nie mogą stworzyć atmosfery do pełnowartościowego dialogu społecznego" - oświadczył kandydat, ekonomista o polskich korzeniach.

"Ja, kandydat na prezydenta Jarosław Romańczuk, potępiam wezwania do działań, które naruszają pokojowy charakter prowadzenia masowych akcji. Wydarzenia nocy 19 października zagroziły życiu ludzi" - oświadczył Romańczuk.

Statkiewicz, Sannikau i Rymaszeuski, a także Irina Chalip zostali zatrzymani przez milicję w trakcie demonstracji.

Media podchwyciły głos Romańczuka

Wystąpienie Romańczuka pokazuje w wydaniach wiadomości białoruska telewizja państwowa, opublikowano je na stronie oficjalnej agencji informacyjnej BiełTA.

Telewizja prezentuje w wiadomościach materiały potępiające demonstrację, mówi, że uczestniczył w niej niekontrolowany tłum, ekstremiści, pijana młodzież. Zdjęcia ludzi rozbijających szyby w drzwiach rządowego budynku przeplatane są kadrami pokazującymi butelki z alkoholem i informacjami o zatrzymanym przez milicję samochodzie z pałkami i zbiornikami z gazem.

Źródło: ucpb.org, PAP, tvn24.pl