"Ta wojna może zabić całe pokolenie dzieci"


- Miliony dzieci nie wiedzą, kiedy i czy nadejdzie ich następny posiłek - alarmuje szefowa organizacji Save the Children, Helle Thorning-Schmidt. Tysiące Jemeńczyków jest zagrożonych głodem w wyniku wojny – przestrzega organizacja w raporcie.

Setki tysięcy jemeńskich dzieci mogą umrzeć, jeśli wznowione ataki zniszczą lub czasowo zamkną kluczowy port w Al-Hudajdzie - poinformowała organizacja Save the Children, w reakcji na wznowione w okolicy miasta walki.

- Nawet najmniejsze zakłócenia w dostawach żywności, paliwa i pomocy przez ten ważny port mogą oznaczać śmierć setek tysięcy niedożywionych dzieci, które nie są w stanie zdobyć żywności potrzebnej do przeżycia - powiedział cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel Jemenu Tamer Kirolos. - Ta wojna może zabić całe pokolenie jemeńskich dzieci - ostrzega Kirolos.

Sytuacja "niedopuszczalna w XXI wieku"

Organizacja Save the Children już na początku września alarmowała, że w 2018 roku blisko 400 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia doświadczyło poważnego niedożywienia. Ostrzegła również, że 36 tysięcy z nich może umrzeć do końca roku.

- W jednym z jemeńskich szpitali, które odwiedziłam, dzieci nie miały siły, by płakać, a ich ciała były wyczerpane głodem - oświadczyła w rozmowie z BBC Helle Thorning-Schmidt, szefowa Save the Children.

- Światowy Program Żywnościowy (WFP) obawia się, że sytuacja w kraju będzie się pogarszać, stawiając całe rodziny w coraz gorszej sytuacji, co jest niedopuszczalne w XXI wieku - powiedział dyrektor WFP w Jemenie Stephen Anderson.

Wojna w kraju doprowadziła do poważnych opóźnień w wypłacaniu wynagrodzeń. Jednak nawet osoby, które je otrzymują, muszą borykać się z 68-procentowym wzrostem cen żywności oraz 180-procentowym spadkiem wartości riala jemeńskiego.

Wojna domowa w Jemenie Maciej Zieliński | PAP/Reuters

Konflikt w Jemenie

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha.

Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w kraju rozpoczęła Arabia Saudyjska. Międzynarodowa koalicja (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie) od trzech lat walczy z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran.

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła już życie blisko 30 tysięcy ludzi. Nawet 5 milionów dzieci w kraju jest zagrożonych głodem.

Al-Hudajda w JemenieGoogle Maps

Autor: ft/mtom / Źródło: BBC, Reuters

Raporty: