Izrael znów bombarduje Strefę Gazy


Izraelski samolot trzykrotnie zbombardował w niedzielę wieczorem cele na terytorium Strefy Gazy - podały źródła palestyńskie. Wcześniej premier Izraela Ehud Olmert zapowiedział "twardą i nieproporcjoanlną" odpowiedź na ostrzał terytorium swojego kraju. Czy to wstęp do większej akcji, czy tylko odosobniony odwet. Jednocześnie prezydent Autonomii Palestyńskiej odrzucił propozycję dialogu z Hamasem.

Według źródeł palestyńskich nie ma ofiar izraelskiego nalotu. Zdaniem świadków z miejsca bombardowania ewakuowano ludzi, najprawdopodobniej po telefonie do Palestyńczyków z Izraela, że mają opuścić wszystkie budynki, gdzie umieszczona jest broń (np. rakiety czy możdzierze). Sami Izraelczycy nie skomentowali bombardowania.

OWP albo nic

W sobotę prezydent Autonomii Palestyńskiej odrzucił propozycję lidera Hamasu Chaleda Meszala, by wraz z innymi radykalnymi organizacjami stworzyć nową strukturę. Miałaby ona "reprezentować Palestyńczyków wewnątrz i w diasporze" przy jednoczesnym odrzuceniu Organizacji Wyzwolenia Palestyny, która jest zdominowana przez Abbasa i lojalne wobec niego stronnictwa.

- Mówimy nie (...), nie ma dialogu z tymi, którzy odrzucają Organizację Wyzwolenia Palestyny - oznajmił Abbas w przemówieniu w palestyńskim szpitalu w stolicy Egiptu Kairze. - Muszą przyznać bez dwuznaczności czy niejasności, że OWP jest jedynym i wyłącznym przedstawicielem narodu palestyńskiego. Potem może dojść do dialogu - dodał.

Choć nie wymienił nazwy Hamas, to jednak zaatakował islamskich ekstremistów za sprowokowanie trzytygodniowego konfliktu w Strefie Gazy, w wyniku którego zginęło ponad 1,3 tys. Palestyńczyków, w tym około 700 cywilów. Skrytykował m.in. zerwanie w grudniu sześciomiesięcznego zawieszenia broni z Izraelem.

Czy jest OWP?

OWP reprezentuje Palestyńczyków od 1964 roku, ale nowopowstałe organizacje islamistyczne, takie jak Hamas czy Islamski Dżihad nigdy nie były jej częścią, pomimo porozumienia z 2005 roku, by się do niej przyłączyć.

Islamiści nie uznają większości umów podpisanych przez OWP z Izraelem, w tym co istotne porozumienie z 1993 z Oslo, w którym OWP formalnie uznała państwo Izrael.

Źródło: PAP