Iran: rozmowy o programie nuklearnym zakończone. USA i UE: nic z tych rzeczy

Irański program atomowy ściągnąl na ten kraj wielkie sankcjeWikipedia (CC BY-SA 2.0) | Hamed Saber

Rozmowy Iranu z wielkimi mocarstwami w Genewie, dotyczące kwestii nuklearnych, zakończyły się w piątek porozumieniem; rozwiązano nieuregulowane dotąd kwestie - podała irańska telewizja państwowa. Strona amerykańska i europejska stwierdziły jednak po tych doniesieniach, że są one "nieprecyzyjne" i nie wszystko został ustalone - podaje Reuters.

Irańska telewizja podała, że po zakończeniu posiedzenia delegacje rozjechały się i teraz muszą się skonsultować ze swymi rządami.

Iran: wszystko załatwione

Szef irańskich negocjatorów ds. nuklearnych Abbas Aragczi powiedział, że porozumiano się w sprawach dotyczących wdrożenia porozumienia z listopada zeszłego roku dotyczącego irańskiego programu nuklearnego. Jednak realizacja listopadowych uzgodnień nastąpi dopiero po konsultacjach delegacji z rządami.

- Wszelkie nieuregulowane kwestie polityczne i techniczne zostały rozwiązane, ale ostateczna decyzja będzie podjęta w stolicach - oświadczył Aragczi.

Duży postęp, ale...

Z kolei służby prasowe Unii Europejskiej, której przedstawicielka prowadziła negocjacje w imieniu państw grupy 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) podały, że zgodnie z ich informacjami, kolejne rozmowy będą jeszcze potrzebne.

- Zastępca szefowej unijnej dyplomacji Helga Schmidt oraz wiceminister spraw zagranicznych Abbas Aragczi osiągnęli bardzo duże postępy w czasie rozmów o spornych kwestiach - dodał rzecznik Unii, Michael Mann.

Źródła bliskie amerykańskiej delegacji w Genewie przekazały z kolei agencji Reutera, że irańskie doniesienia o ostatecznym porozumieniu są "nieprecyzyjne".

Rozmowy będą jeszcze trwać. W ostatnich dniach dokonaliśmy widocznych postępów, ale stwierdzenie, że wszystko zostało ustalone jest nieprawdziwe - potwierdziła później Jane Psaki, rzeczniczka departamentu stanu USA.

Iran chce szybkiej redukcji sankcji

Wcześniej w piątek Aragczi zastrzegał, że negocjacje z Zachodem na temat programu nuklearnego rzeczywiście mogą wymagać dalszych spotkań. Irańska telewizja podawała, że spornym tematem było żądanie Teheranu w sprawie "jednoczesnej redukcji" sankcji w momencie spełnienia ustaleń listopadowego porozumienia.

W dwudniowych rozmowach w Genewie z przedstawicielami Teheranu państwa, które negocjują z Iranem w celu rozwiązania sporu wokół jego programu nuklearnego, reprezentowała Helga Schmid, zastępczyni Catherine Ashton. Występowała ona w imieniu grupy, do której należą: USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

24 listopada 2013 roku strony zawarły - również w Genewie - porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Autor: adso / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Hamed Saber

Raporty: