TVN24 | Świat

Ukradł obrazy van Gogha i Halsa. Usłyszał wyrok

TVN24 | Świat

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP, The New York Times

59-letni Nils M. został skazany na osiem lat więzienia za kradzież obrazów Vincenta van Gogha i Fransa Halsa z muzeów w Laren i Leerdam. Werdykt wydał sąd w Lelystad w środkowej Holandii.

Nils M. został skazany za kradzież obrazu Vincenta van Gogha "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną" z muzeum w Laren w marcu zeszłego roku i obrazu "Dwóch śmiejących się chłopców" Fransa Halsa z muzeum w Leerdam w sierpniu ubiegłego roku.

- Włamanie się do muzeum i zabranie obrazów znanych na całym świecie artystów, dzieł należących do naszego dziedzictwa kulturowego, które są niezastąpione, było całkowicie nie do przyjęcia - powiedziała w sądzie prokurator Gabrielle Hoppenbrouwers, cytowana przez dziennik "The New York Times". 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Oba obrazy były wycenione na kilkanaście milionów euro. - Nie mam z tym nic wspólnego – przekonywał w piątek w sądzie M.

Nils M. został aresztowany w kwietniu w swoim domu w Baarn, miejscowości nieopodal Laren. Podczas przeszukania jego domu znaleziono broń palną i amunicję, a także ponad 10 tysięcy tabletek ekstazy - przekazała prokuratora.

Złodzieja zgubiły jego ślady DNA. Zostały znalezione na złamanej ramie skradzionego przez niego obrazu van Gogha oraz w muzeum w Leerdam.

Sąd wymierzył mu karę ośmiu lat pozbawienia wolności. Obrazów nie udało się odzyskać.

"The New York Times" przypomniał, że 59-letni skazany wcześniej odbył karę pięciu lat więzienia za kradzież XVII-wiecznej pozłacanej srebrnej monstrancji z muzeum w Goudzie w 2012 roku.

Autor:tas/dap

Źródło: PAP, The New York Times

Pozostałe wiadomości