Wielogodzinne rozmowy Partii Konserwatywnej oraz Liberalnych Demokratów na temat utworzenia nowego rządu nie przyniosły na razie porozumienia. Negocjacje będą kontynuowane w poniedziałek.
Konserwatyści z Davidem Cameronem na czele wygrali czwartkowe wybory do Izby Gmin, jednak nie zdobyli większości wystarczającej do samodzielnego rządzenia. Porozumienie z Liberalnymi Demokratami, którzy zajęli trzecie miejsce, pozwoliłoby torysom odsunąć od władzy rządzącą od 13-lat Partię Pracy.
- Zgodziliśmy się, że zasadniczą częścią jakiegokolwiek porozumienia będzie stabilność gospodarcza i redukcja deficytu budżetowego - oświadczył po blisko siedmiogodzinnym spotkaniu z liberałami negocjator torysów William Hague. Liderzy partii nie uczestniczyli w rozmowach.
Spór o ordynację
Podczas kampanii wyborczej przywódca Liberalnych Demokratów Nick Clegg podkreślał, że nie zgodziłby się na koalicję z laburzystami. Nie miałaby zresztą ona większości w parlamencie. Jak jednak podkreśla agencja Reutera, obecnie Clegg stara się nie wykluczać żadnej opcji i w niedzielę po południu spotkał się z liderem Partii Pracy Gordonem Brownem.
Największą przeszkodą na drodze do porozumienia liberałów z konserwatystami jest reforma ordynacji wyborczej, która w obecnym kształcie jest dla pierwszej z tych partii wyjątkowo niekorzystna. W czwartkowych wyborach na liberałów oddano ok. 23 proc. głosów, ale przypadło im mniej niż 10 proc. mandatów w Izbie Gmin (57 na 650). Partia Konserwatywna jest niechętna do ustępstw w sprawie ordynacji, bowiem mogłoby to oznaczać, że w przyszłości będzie skazana na współpracę z liberałami. Większą gotowość do kompromisu w tym obszarze wykazał Brown.
Albo pakt albo koalicja
Torysi i liberałowie musieliby również wypracować kompromis w sprawach integracji europejskiej, polityki imigracyjnej oraz obronności. Ich programy mają natomiast wiele punktów stycznych w kwestiach podatków, oświaty oraz ochrony środowiska.
Były przywódca Liberalnych Demokratów powiedział w niedzielę wieczorem na antenie BBC, że choć ich dialog z torysami był "sympatyczny i pełen szacunku", ugrupowania te mają "do pokonania górę". Gdyby liberałowie porozumieli się z torysami w sprawie utworzenia rządu, ich współpraca mogłaby przybrać formę koalicji - co w warunkach brytyjskich stanowiłoby wyjątek - lub paktu, w ramach którego liberalni demokraci zgodziliby się wspierać mniejszościowy gabinet konserwatywny w zamian za koncesje w istotnych dla nich sprawach
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAp\EPA