127 domniemanych członków mafii zostało aresztowanych w czwartek przez FBI. To największa akcja przeciwko mafii w historii Federalnego Biura Śledczego - poinformowały amerykańskie władze.
- Wcześnie rano agenci FBI wraz z partnerami z innych służb zaczęli aresztowania ponad 100 członków zorganizowanego światka przestępczego - powiedział specjalny agent FBI Diego Rodriguez.
Prokurator Generalny USA Eric Holder powiedział w czwartek, że aresztowań dokonano w co najmniej 3 stanach i oskarżono o uczestnictwo w grupach przestępczych o charakterze zorganizowanym.
Zagrożenie dla gospodarki
Holder powiedział, że mafia, mająca duże wpływy w portach i małym biznesie ma negatywny wpływ na amerykańską gospodarkę. - To stałe zagrożenie ekonomicznego dobrobytu tego kraju - ocenił.
Najwięcej aresztowań dokonano w Nowym Jorku, New Jersey i w Nowej Anglii. Oskarżenia jakie im postawiono są bardzo różne: wymuszanie okupów, rabunki, przemyt narkotyków, podpalenia, nielegalny hazard czy korumpowanie urzędników państwowych.
Zatrzymani to przywódcy i członkowie znanych włosko-amerykańskich rodzin mafijnych: Gambino, Genovese, Lucchese, Bonnano, Colombo i DeCavalcante. Większość aresztowań przeprowadzono na nowojorskim Brooklynie, a część w dalszych okolicach Nowego Jorku, w stanach New Jersey i Connecticut.
Największa, do tej pory
Dotychczas za największą jednorazową akcję policyjną przeciw mafii uchodziło zatrzymanie około 80 członków syndykatów zbrodni w 2008 roku. Celem była wtedy głównie rodzina Gambino.
Władze federalne i lokalna policja w Nowym Jorku od pewnego czasu sygnalizowały, że mafia, w dużej mierze spacyfikowana w latach 90., ostatnio znowu podnosi głowę.
Ciosy w mafię
Na początku tamtej dekady FBI odniosła szereg zwycięstw w walce ze zorganizowaną zbrodnią. Decydującym wydarzeniem było oddanie się w ręce policji bossa gangu Lucchese, Alphonse'a D'Arco, który złożył zeznania druzgocące dla mafii.
W tym samym roku z FBI zaczął współpracować także jeden z czołowych gangsterów w rodzinie Gambino, Salvatore ("Bull") Gravano.
Zeznania obu umożliwiły aresztowania dziesiątków bossów mafijnych. Ważną rolę odegrały także skuteczne podsłuchy założone w lokalach uczęszczanych przez mafiosów.
Sukcesy władz w tym okresie spowodowały, że osłabła kontrola mafii nad niektórymi sektorami gospodarki, np. w budownictwie. W następnej dekadzie (2000-2010) organa ścigania zmniejszyły środki na walkę z syndykatami zbrodni, przesuwając je na walkę z terroryzmem. Umożliwiło to później mafii częściowe odbudowanie swoich wpływów.
Źródło: Fox News, PAP