Europa krytykuje pomysł polskiego komisarza


Paryż, Berlin, Londyn krytykują. Belgia pochwala. Chodzi o pomysł stworzenia unijnego podatku, który zasiliłby budżet Unii Europejskiej, odciążając składki krajów. Polska jest otwarta na zapowiedzianą przez komisarza Janusza Lewandowskiego dyskusję o podatku.

Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski przedstawi we wrześniu przegląd budżetu UE. W poniedziałek Polak powiedział, że wobec niechęci państw, w tym największych płatników jak Berlin, do płacenia większych składek na UE przedstawi kilka propozycji, w tym wprowadzania unijnego podatku, który zasiliłby unijną kasę.

Zdaniem Lewandowskiego, obecnie, kiedy kraje UE zmagają się z deficytami i tną wydatki publiczne, panuje klimat, by zmienić obowiązujący system finansowania unijnego budżetu i rozpocząć debatę o ustanowieniu własnego źródła dochodu UE, tak by UE miała środki na realizację ambitnych projektów.

Belgia popiera

Propozycja spodobała się Belgii, która sprawuje obecnie prezydencję w UE. - Zawsze byłem obrońcą idei utworzenia własnego źródła dochodu UE - powiedział sekretarz ds. budżetu Belgii Melchior Wathelet, cytowany przez agencję Belga. Przyznał, że obecny system finansowania budżetu UE, opierający się przede wszystkim na składkach płaconych przez kraje członkowskie z budżetów narodowych, obliczanych na podstawie zamożności kraju, "nie jest zdrowy".

Nieszczęśliwy pomysł

Mniej entuzjastycznie zareagowała Wielka Brytania. - Rząd sprzeciwia się każdemu bezpośredniemu podatkowi, który finansowałby UE - oświadczył we wtorkowym komunikacie brytyjski podsekretarz stanu lord James Sassoon. - Wielka Brytania uważa, że polityka podatkowa musi być określana na poziomie narodowym krajów członkowskich, i zawetowałaby każdy projekt tego typu - dodał.

Negatywna ocena przyszła też z Paryża. Sekretarz ds. europejskich Pierre Lellouche, uznał pomysł za "kompletnie nieszczęśliwy". - Każdy dodatkowy podatek jest dziś źle widziany i nadszedł czas, by nie tylko kraje członkowskie, ale i instytucje europejskie zaczęły oszczędzać - powiedział we wtorek Lellouche AFP.

Kilka opcji

Lewandowski zapowiada, że przedstawi kilka możliwych opcji - wraz z precyzyjnymi wyliczeniami, ile unijna kasa zyskałaby na wprowadzeniu takiego czy innego nowego źródła finansowania UE. Wśród tych opcji będzie podatek od transakcji finansowych i opłat bankowych, wpływy z handlu prawami do emisji CO2, przejęcie części VAT (np. kilku punktów procentowych), czy podatek europejski w postaci tzw. opłaty lotniczej (płacony przy zakupie biletu). Zastrzegł, że nie chodzi o całkowite zastąpienie składek, tylko wygenerowanie nowych 20-30 mld euro rocznie.

Źródło: PAP