Elżbieta II w browarze. Dostała kufel ciemnego


W drugim dniu swojej historycznej podróży do Republiki Irlandii królowa Elżbieta II odwiedziła słynne zakłady Guinnessa w Dublinie, spotkała się z premierem Irlandii i członkami jego rządu, a także złożyła pełną symboliki wizytę na stadionie Croke Park, gdzie w 1920 r. brytyjscy żołnierze zabili 14 Irlandczyków.

Wizyta na stadionie Croke Park w Dublinie, gdzie w 1920 r. brytyjscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 14 osób ma największe znaczenie symboliczne. Pretekstem był rozkaz zabicia funkcjonariuszy brytyjskiego wywiadu, wydany przez jednego z liderów antybrytyjskiego powstania w Irlandii Michaela Collinsa. Wydarzenie to przypomniał fabularny film z 1996 r. pt. "Michael Collins". Obecnie na stadionie Croke Park mieści się siedziba Irlandzkiego Związku Lekkoatletycznego.

Zwiedziła browar, spotkała się z premierem

Wcześniej królowa zwiedziła browar Guinnessa, spotkała się także w premierem Irlandii. W gabinecie Edny Kenny'ego mogła zobaczyć m.in. obraz z podobizną Michaela Collinsa, który walczył w Anglią o niepodległość Irlandii. W latach 20. XX wieku był on jednym z sygnatariuszy traktatu kończącego wojnę z Brytyjczykami.

Historyczna wizyta

Elżbieta II rozpoczęła czterodniową wizytę w Irlandii we wtorek przed godz. 13 czasu polskiego lądując na wojskowym lotnisku Casement Aerodrome pod Dublinem. Jako pierwszy brytyjski monarcha odwiedziła niepodległą Republikę Irlandii.

Wczoraj, w pierwszym dniu czterodniowej, historycznej wizyty w Republice Irlandii, królowa Elżbieta II złożyła wizytę w pałacu prezydenckim Mary McAleese w Dublinie, uczciła pamięć Irlandczyków poległych za sprawę niepodległości ich kraju, składając wieniec w Ogrodzie Pamięci w Dublinie i odwiedziła najstarszą uczelnię w Irlandii - Trinity College.

Bezprecedensowe środki bezpieczeństwa

Wizycie brytyjskiej głowy państwa towarzyszą bezprecedensowe środki bezpieczeństwa, większe niż w czasie wizyt prezydenta USA Billa Clintona czy papieża Jana Pawła II. Zmobilizowano co najmniej 8,5 tys. żołnierzy i policjantów. Z Irlandii Płn. ściągnięto dwie armatki wodne, uruchomiono rezerwy, wstrzymano urlopy. Zamknięto wiele ulic i wprowadzono ograniczenia w parkowaniu.

Źródło: Reuters