Mnich zabił opata, został skazany na śmierć. Karę wykonano

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Odbyła się egzekucja egipskiego mnicha chrześcijańskiego, który został skazany na śmierć za zabicie opata swojego klasztoru - poinformowali agencję Reutera w niedzielę prawnik i brat zakonnika. Wael Saad był sądzony w procesie o zbrodnię, która wstrząsnęła koptyjskimi chrześcijanami w Egipcie.

Mnisi Wael Saad i Ramon Rasmi Mansur, znani pod imionami zakonnymi Isaiah al-Makari i Faltaous al-Makari, zostali skazani za zabicie w 2018 roku 64-letniego biskupa Epifaniusza, opata klasztoru św. Makarego w Wadi an-Natrun w północnym Egipcie. Byli członkami tej wspólnoty klasztornej. Zbrodnia wstrząsnęła koptyjskimi chrześcijanami w Egipcie.

Mniejszość chrześcijańska w Egipcie stanowi 10 proc. z około 100 milionów mieszkańców tego głównie muzułmańskiego kraju. 

Śmierć opata

Opat klasztoru św. Makarego został znaleziony martwy 29 lipca 2018 roku w klasztornym korytarzu z ranami głowy. Po tym tragicznym zdarzeniu głowa Kościoła koptyjskiego, patriarcha Tawadros II wprowadził na rok zakaz przyjmowania nowych zakonników. Zakazał także mnichom opuszczania klasztorów bez pozwolenia oraz używania mediów społecznościowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Obaj mnisi zostali suspendowani w sierpniu 2018 roku przez władze kościelne. Następnie zostali zatrzymani i stanęli przed sądem.

Kara śmierci wykonana

W wyniku procesu Wael Saad (Isaiah al-Makari) został skazany na śmierć. Jego rodzinę w niedzielę powiadomiono o możliwości odebrania zwłok z kostnicy w mieście Damanhur w delcie Nilu - przekazał brat zmarłego, który również jest zakonnikiem. O wykonaniu kary śmierci poinformował agencję Reutera także prawnik mnicha.

Ramon Rasmi Mansur (Faltaous al-Makari) początkowo również został skazany na karę śmierci, ale po złożonej i wygranej apelacji wyrok zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności.

Prokuratorzy podczas procesu oskarżali Saada o to, że uderzył opata trzykrotnie stalową rurką w głowę, w czasie gdy Mansur stał na straży.

Kara śmierci na świecie

Według danych Amnesty International z 2020 roku w 108 krajach zlikwidowano w prawie karę śmierci za wszystkie przestępstwa, a 144 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub praktyce. Organizacja odnotowała 483 egzekucje w 18 krajach w 2020 roku, co oznacza spadek o 26 procent w porównaniu z 657 egzekucjami odnotowanymi w 2019 roku. Według niej, jest to najmniejsza liczba egzekucji, jaką odnotowała w ciągu ostatniej dekady.

Większość egzekucji przeprowadzono w Chinach, Iranie, Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Liczba egzekucji w Egipcie wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu do 2019 roku, z co najmniej 32 do co najmniej 107.

Egzekucje na świeciePAP

Autor:akr//rzw

Źródło: Reuters, tvn24.pl