Alaa Abd al-Fattah, przywódca protestów społecznych w Egipcie, które w 2011 roku obaliły Hosniego Mubaraka, w niedzielę przestał pić wodę, zaostrzając tym samym trwający od miesięcy strajk głodowy. Sprawę Fattaha obiecał poruszyć na szczycie klimatycznym COP27 w Szarm el-Szejk premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
W grudniu 2021 roku Alaa Abd al-Fattah, posiadający podwójne obywatelstwo brytyjsko-egipskie, został skazany przez sąd w Kairze na pięć lat więzienia za rozpowszechnianie fałszywych informacji. Jest uwięziony od 2019 roku. Aktywista stał na czele protestów społecznych w Egipcie, które w 2011 roku obaliły ówczesnego prezydenta Egiptu, Hosniego Mubaraka.
Siostra aktywisty: może nie dożyć szczytu i działań brytyjskiego premiera
Siostra aktywisty, Sanaa Seif, ostrzegła, że strajk głodowy jej brata może doprowadzić do jego śmierci jeszcze przed zakończeniem otwartego w niedzielę szczytu klimatycznego COP27. W wypowiedzi dla Sky News wezwała brytyjski rząd do pomocy bratu.
Alaa Abd al-Fattah w niedzielę przestał pić wodę, zaostrzając tym samym trwający od miesięcy strajk głodowy.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak oświadczył, że w czasie szczytu COP27 poruszy kwestię uwięzienia aktywisty. Zapewnił, że sprawa więzionego aktywisty jest "priorytetem dla brytyjskiego rządu, zarówno w kontekście jego działań jako obrońcy praw człowieka, jak i jako obywatela brytyjskiego".
Seif wyraziła jednak obawę, że zaangażowanie brytyjskiego rządu w rozmowy z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim przyszło za późno.
Organizacje praw człowieka oszacowały, że w Egipcie znajduje się obecnie około 60 tysięcy więźniów politycznych. Oskarżyły również rząd w Kairze o próbę odwrócenia uwagi od swojej reputacji opresyjnego reżimu poprzez organizację szczytu klimatycznego. Egipt zaprzecza, aby w kraju znajdowali się jacykolwiek więźniowie polityczni.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ed Giles/Getty Images