Europejska mapa stereotypów - prowokacyjna wystawa w siedzibie Rady UE inaugurująca czeską prezydencję - okazała się mistyfikacją. Miała być projektem angażującym artystów z całej Europy... Tymczasem, ku "niemiłemu zaskoczeniu", zmontowana została w całości przez jednego czeskiego rzeźbiarza Davida Cerny'ego.
- Groteskowe wyolbrzymienie i mistyfikacja są symbolami czeskiej kultury i tworzenie fałszywych tożsamości jest jedną ze strategii współczesnej sztuki - czytamy w oświadczeniu artysty. - Wiedzieliśmy, że prawda zostanie odkryta. Jednak wcześniej chcieliśmy dowiedzieć się, czy Europa jest zdolna śmiać się z samej siebie.
Rzeźbiarz i twórcy instalacji przekazali także przeprosiny czeskim władzom za "niezapoznanie ich z prawdą i wprowadzenie w błąd".
"Niemile zaskoczony" był m.in. czeski wicepremier i minister ds. europejskich Alexandr Vondra. - David Czerny ponosi pełną odpowiedzialność za niewywiązanie się z ustaleń i obietnicy. W tej sytuacji rozważamy, jakie kroki podjąć - komentował resort spraw unijnych. Jak napisano, umowa z artystą "wyraźnie stanowiła, że dzieło powinno być wspólnym projektem angażującym artystów ze wszystkich 27 krajów UE". Więcej szczegółów ma być znane 15 stycznia.
Bułgarzy w toalecie
Wystawa od razu wywołała kontrowersje. Ostrą krytyką zareagowało bułgarskie przedstawicielstwo w Brukseli. Czy miało powód? Ekspozycja utożsamia Bułgarię z turecką toaletą. Włochom dostało się za miłość do piłki nożnej - trzymają ją na niedwuznacznej wysokości ciała. Szwecję ograniczono do kartonu z Ikei. Ale i własnych rodaków czeski rzeźbiarz nie oszczędził. Na makiecie są nieustannie wyświetlane irytujące europejskich polityków wypowiedzi prezydenta Vaclava Klausa, znanego z wielkiego eurosceptycyzmu.
Założeniem ekspozycji było pokazanie uproszczonych i zabarwionych obrazów o poszczególnych krajach UE, widzianych oczami pochodzących z nich artystów. W komunikacie czeskiego przewodnictwa towarzyszącym wystawie tłumaczono, że każdy z 27 twórców otrzymał za zadanie przedstawienie swojego kraju z uwzględnieniem dotyczących go stereotypów i uprzedzeń.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24