Czekają na zwolnienie noblistki

Aktualizacja:

Rządząca Birmą junta wojskowa przygotowuje się do wypuszczenia z aresztu domowego laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi - pisze BBC powołując się na doniesienia z Birmy. Areszt liderki Ligi na Rzecz Demokracji upływa w sobotę. Lokalne media podają, że szef wojskowej junty gen. Than Shwe już podpisał nakaz zwolnienia opozycjonistki.

Jak podaje internetowy dziennik "The Irrawaddy", przed siedzibą NLD zgromadziło się około 800 osób. Niektórzy zwolennicy Suu Kyi mają przy sobie zdjęcia opozycjonistki lub ubrani są w koszulki z napisem "Jesteśmy z tobą". Agencja EFE podaje, że na teren przed siedzibą NLD wjechało 13 furgonetek z około 300 funkcjonariuszami policji, a w pobliżu agenci wyposażeni w kamery i przebrani za wieśniaków skrupulatnie rejestrują przebieg wydarzeń.

Jak donosi BBC powołując się na źródła w Birmie, w okolicach domu noblistki w Rangunie można zaobserwować wzmożoną aktywność policji.

Władze nie potwierdziły jednak oficjalnie, że do zwolnienia dojdzie w weekend, a sama Aung Saan Suu Kyi zapowiedziała, że nie zgodzi się na wypuszczenie na wolność w zamian za obietnicę rezygnacji z działalności politycznej.

Wybory nieuczciwe

Ewentualne uwolnienie noblistki zbiega się w czasie z pierwszymi od 20 lat wyborami w Birmie. Głosowanie z 7 listopada, w którym (według nieoficjalnych doniesień) zdecydowanie wygrała wspierana przez juntę partia Związek Solidarności i Rozwoju zostały uznane za nieuczciwe i niedemokratyczne. Oficjalnych wyników wyborów nie podano jeszcze do publicznej wiadomości.

Wybory zostały potępione przez Stany Zjednoczone, Europę i Japonię jako fikcja mająca umocnić władzę wojskowych pod pozorem utworzenia cywilnego rządu.

Aung San Suu Kyi była więziona przez wojskowe władze swojego kraju przez 15 lat od 1989 roku. Ostatnio, w 2009 roku skazano ją na 18 miesięcy aresztu domowego za naruszenie zasad bezpieczeństwa - gdy pozwoliła Amerykaninowi John'owi Yettaw'owi przebywać przez dwa dni na terenie swojego domu. Aung San Suu Kyi została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 1991 roku.

Źródło: BBC News, PAP