"Czechy to nie mocarstwo, ale sobie poradzimy"

Aktualizacja:
 
Czesi przez 6 miesięcy będą przewodzić UEsxc.hu

O ile Słowacy wchodzili w Nowy Rok z nową walutą, to Czesi - z nowymi obowiązkami. Od pierwszego stycznia Praga przejęła od Paryża prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To pierwszy kraju w bloku komunistycznego, który objął tę funkcję.

Zarówno czeskie media, jak i światowe agencje koncentrują się przede wszystkim na wyzwaniach, jakie staną przez czeskim przewodnictwem. Chodzi przede wszystkim o minimalizację skutków kryzysu ekonomicznego oraz konflikt izraelsko-palstyński.

Bądźmy realistyczni. Czechy to nie jest supermocarstwo, jesteśmy średnim krajem w UE, na 12. lub 13. miejscu pod względem wielkości w Unii. Nie mamy stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. (...) Ale ufam i jestem pewien, że sobie poradzimy. Alexandr Vondra, czeski minister ds. europejskich

Inne problemy, z którymi będzie borykała się Praga to przyszłość Traktatu Lizbońskiego (którego czeski parlament do tej pory nie ratyfikował) i sprawy energetyczne. Szczególnie w obliczu konfliktu Rosji z Ukrainą, dotyczącego gazu.

Telefon od Sarkozy'ego

Jednym z pierwszych, którzy zadzwonili do premiera Czech Mirka Topolanka w tej sprawie był Nicolas Sarkozy - prezydent Francji, która przez ostatnie pół roku przewodziła Unii.

- Sarkozy zadzwonił do premiera Topolanka i pogratulował mu - powiedział wicepremier odpowiedzialny za politykę europejską Alexandr Vondra. Prezydent Francji miała zapewnić, że w razie konieczności udzieli Czechom wszelkiego wsparcia.

"Nie jesteśmy mocarstwem, ale sobie poradzimy"

- Bądźmy realistyczni. Czechy to nie jest supermocarstwo, jesteśmy średnim krajem w UE, na 12. lub 13. miejscu pod względem wielkości w Unii. Nie mamy stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - mówił niedawno unijnym korespondentom Alexandr Vondra. - Ale ufam i jestem pewien, że sobie poradzimy - dodał jednak szybko.

Czym zajmuje się prezydencja?

Państwo sprawujące prezydencję w Radzie Unii Europejskiej ma ważne funkcje tak wewnątrz UE, jak i poza nią. Przede wszystkim zajmuje się reprezentowaniem Rady na forum międzynarodowym.

Jeśli chodzi o politykę wewnętrzną, to Czesi będą teraz przewodniczyć posiedzeniom Rady Unii Europejskiej i Rady Europejskiej. Po nich, w połowie 2009 roku, prezydencję przejmą Szwedzi.

Źródło: Reuters, PAP, AFP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu