Cała prawosławna Rosja zastanawia się, kto zostanie następcą nagle zmarłego patriarchy Aleksego II. Poważnych kandydatów jest trzech - metropolici Cyryl, Klemens i Juwenaliusz mają mniej więcej równe szanse, ale tylko jeden z nich zostanie w styczniu wyznaczony nową głową rosyjskiej Cerkwi.
Za faworyta uważany jest 62-letni nr 2 w Cerkwi Cyryl, metropolita smoleński i kaliningradzki, a zarazem szef Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, czyli cerkiewnej dyplomacji.
Na jego uprzywilejowaną pozycję wskazuje funkcja, którą sprawuje po śmierci Aleksego II. Święty Synod wyznaczył go na przewodniczącego komisji, która ma przygotować wybory nowego patriarchy. Ta pozycja nie przesądza jednak wyboru Cyryla na nowego zwierzchnika Cerkwi.
Aleksy II w 1990 roku zasiadł na patriarszym tronie, choć nie był jego strażnikiem po śmierci patriarchy Pimena. Funkcję tę pełnił wówczas metropolita kijowski i halicki Filaret.
Reformatorzy kontra konserwatyści
Za najpoważniejszego rywala Cyryla uważany jest metropolita kałuski i borowski Klemens. Ten 59-letni hierarcha kieruje potężnym Wydziałem Administracyjnym Patriarchatu Moskiewskiego, zarządzającym majątkiem i finansami Cerkwi. Podlega mu też patriarsza kancelaria, a także archiwum i biblioteka.
Obaj pretendenci należeli do grona najbardziej zaufanych współpracowników Aleksego II. Cyryl uchodzi za reformatora, a Klemens - za konserwatystę. Według rosyjskich analityków, w wypadku wyboru na patriarchę Cyryl będzie dążył do większego uniezależnienia Cerkwi od państwa, zaś Klemens - do zachowania status quo lub zacieśnienia relacji z władzami.
Za postać kompromisową uważany jest 73-letni metropolita krutycki i kołomieński Juwenaliusz, patriarszy namiestnik w Moskiewskiej Eparchii.
Wyboru dokona Sobór Pomiestny
Wyboru nowego patriarchy Moskwy i Wszechrusi dokona Sobór Pomiestny, który zbierze się 27 stycznia 2009 roku. Sobór Pomiestny to zgromadzenie hierarchów, kleryków, osób zakonnych i świeckich ze wszystkich eparchii (diecezji). Kandydatów na patriarchę wyłoni zaś odbywający się dwa dni wcześniej Sobór Biskupów.
Kandydat na patriarchę musi m.in. być hierarchą Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, mieć co najmniej 40 lat, legitymować się wykształceniem teologicznym, posiadać doświadczenie w kierowaniu eparchialnymi strukturami i cieszyć się nieskazitelną opinią.
Intronizacja nowego zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej odbędzie się 1 lutego.
Źródło: PAP