Chiny są bardzo bliskie wprowadzenia do służby pierwszego w swojej historii lotniskowca. Jak podaje japońskie Centrum Informacyjne Kanawa, monitorujące rozwój chińskiego wojska, były sowiecki okręt Wariag został "niemal w 100 procentach" doprowadzony do stanu używalności. Chiny nigdy oficjalnie nie przyznały się do prac przy długim na 300 metrów okręcie.
Według Andreia Changa z centrum Kanawa, Chińczycy praktycznie wymienili całe wnętrze okrętu, w tym napęd, elektrykę, elektronikę i pomieszczenia dla załogi. Naprawy przeprowadzono też na pokładzie lotniczym. Problemem mają być opóźniające się prace nad radarami i odpowiednimi samolotami zdolnymi do operowania z lotniskowca.
Jak powiedział Chang, prace na pokładzie okrętu są prowadzone "nadspodziewanie szybko". Zdaniem eksperta, Wariag może "w najbliższym czasie" odbyć swój pierwszy rejs pod banderą chińskiej marynarki wojennej. Jego nowa nazwa ma brzmieć "Shi Lang".
W grudniu 2010 roku Reuters podawał, powołując się na swoich informatorów, że lotniskowiec wejdzie do służby w 2011 roku. Amerykański wywiad miał przewidywać, że to wydarzenie będzie miało miejsce w 2012 roku.
Niezwykły los Wariaga
Obecnie chiński lotniskowiec, został zaprojektowany i częściowo zbudowany jeszcze w ZSRS. Prace w stoczni rozpoczęto w 1986 roku, ale w 1992 roku, już po zwodowaniu okrętu, prace zostały wstrzymane. Niewykończony okręt został następnie przekazany Ukrainie, na której terytorium znalazła się stocznia w Mikołajewie.
Ukraińska marynarka nie posiadała funduszy, aby kontynuować prace nad wielkim i niepotrzebnym jej okrętem. Zapadła decyzja o jego sprzedaży. Na otwartej aukcji, w 1998 roku Wariag został zakupiony przez firmę z Hong Kongu za 20 milionów dolarów. Okręt miał stać się pływającym hotelem, kasynem i atrakcją turystyczną w Macau. Do przebudowy jednak nigdy nie doszło, okazało się natomiast oczywiste, że za zakupem stało chińskie wojsko.
Ukończony Wariag ma zostać platformą do testów, które mają dać Chińczykom odpowiednie doświadczenie do zaprojektowania i budowy własnego lotniskowca. Informacje na ten temat są skąpe, ale według ocen centrum Kanawa, Chiny planują budowę dwóch okrętów z napędem atomowym, które miałyby wejść do służby około 2015 roku.
Źródło: Defense News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: China Defense Blog