Były członek władz ZSRR otworzył prace Dumy


W środę rano rozpoczęło się posiedzenie inauguracyjne wybranej 4 grudnia Dumy Państwowej. Obrady otworzył Władimir Dołgich, były zastępca członka Biura Politycznego i sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR).

W środę rano przed gmachem Dumy siły specjalne policji OMON zatrzymały około 20 aktywistów radykalnej Innej Rosji, którzy - pod hasłem "Nie wpuścimy samozwańców do parlamentu!" - próbowali zorganizować tam demonstracje przeciwko sfałszowaniu wyborów.

Domagał się plakatów ze Stalinem

88-letni Władimir Dołgich, który otworzył posiedzenie Dumy, to jeden z liderów rosyjskich neostalinowców. Jest najstarszym deputowanym w tej kadencji niższej izby rosyjskiego parlamentu. Wszedł do Dumy z listy kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja.

Dołgich, który stoi na czele moskiewskiej rady weteranów wojny, pracy i organów ścigania, formalnie był kandydatem Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego, utworzonego z inicjatywy Putina. Koalicja ta skupia prokremlowskie organizacje kombatanckie, młodzieżowe, kobiece, związkowe i biznesowe.

Przed zeszłorocznymi uroczystościami z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami domagał się on od władz Moskwy ustawienia na ulicach stolicy billboardów, opowiadających o roli Józefa Stalina w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, jak w Rosji nazywa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (1941-45).

Bliski współpracownik Putina

Na pierwszym posiedzeniu Duma wybierze swojego przewodniczącego, jego ośmiu zastępców i szefów 29 komisji parlamentarnych.

Na przewodniczącego izby Jedna Rosja zarekomendowała 57-letniego Siergieja Naryszkina, dotychczasowego szefa Administracji (kancelarii) Prezydenta FR. To jeden z najbliższych współpracowników Putina.

Według rosyjskich mediów, w latach 1978-82 razem kształcili się oni w szkole Pierwszego Zarządu Głównego KGB (obecnej Akademii Wywiadu Zagranicznego SWR). W pierwszej połowie lat 90. pracowali razem w merostwie Petersburga.

W latach 2004-08 Naryszkin był szefem aparatu (kancelarii) rządu, w tym od 2007 roku - w randze wicepremiera. Na czele Administracji Prezydenta FR stał od 2008 roku.

Wybory i protesty

Wybory parlamentarne w Federacji Rosyjskiej odbyły się 4 grudnia. Według Centralnej Komisji Wyborczej (CKW), wygrała je Jedna Rosja, zdobywając 49,32 proc. głosów, co przełożyło się na 238 mandatów w 450-miejscowej izbie, tj. większość absolutną.

Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. Po wyborach na ulicach Moskwy przeciwko oszustwom demonstrowały tysiące osób. Setki zostały zatrzymane przez policję. Wielu uczestników manifestacji pobito. Do podobnych protestów doszło też w innych miastach.

Największe akcje protestacyjne odbyły się 10 grudnia. W tej w stolicy Rosji uczestniczyło 25 tys., a według niektórych źródeł - nawet 40 tys. osób. Kolejne takie wspólne wystąpienie opozycja przygotowuje na 24 grudnia.

Źródło: PAP