Brytyjczycy odtajnią tortury CIA?

Aktualizacja:
 
Etiopczyk twierdzi, że był poddawany "średniowiecznym torturom"Arch. TVN24

Brytyjski sąd wyższej instancji High Court zezwolił w piątek na publikację materiałów amerykańskiego wywiadu na temat traktowania w Guantanamo Etiopczyka Binyama Mohameda. Mohamed ma prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii, a w sprawie jego traktowania interweniowali aktywiści walki z torturami. Sam rząd Jej Królewskiej Mości był przeciwny odtajnieniu materiałów.

Mohamed powrócił do Wielkiej Brytanii w lutym bieżącego roku, po czteroletnim pobycie w Guantanamo. Oskarża władze amerykańskie, że w zmowie z Brytyjczykami poddawały go tam "średniowiecznym" torturom.

Piątkowy werdykt dotyczy utajnionych dotąd siedmiu akapitów materiału CIA na temat Mohameda, w tym informacji o traktowaniu go w pakistańskim więzieniu, zanim nie został tam przesłuchany przez funkcjonariusza brytyjskiego kontrwywiadu MI5.

Szef MSZ się odwoła

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband zapowiedział już wniesienie odwołania od orzeczenia sądu, które według niego zagraża interesom Wielkiej Brytanii i jej współpracy wywiadowczej z innymi państwami. - Nie mam obiekcji, by materiał opublikowały stosowne władze, w tym przypadku USA, ale sprzeciwiam się opublikowaniu amerykańskich tajemnic przez sąd brytyjski. Byłbym tak samo przeciwny, gdyby w grę wchodziło opublikowanie brytyjskich tajemnic przez sąd amerykański - powiedział telewizji BBC David Miliband.

Do czasu rozpatrzenia odwołania publikacja materiału CIA jest wstrzymana, mimo piątkowej decyzji dwóch sędziów High Court. Uznali oni w piątek, że dokument CIA nie stwarza zagrożenia dla narodowego bezpieczeństwa, ponieważ domniemane tortury miały miejsce za prezydentury George'a Busha, a jego następca zakazał ich. Uzasadnienie sądu nie jest znane w całości, ponieważ MI5 zwróciła się o utajnienie fragmentów, których publikacja mogłaby zagrozić interesom państwa.

Więzień oskarża Brytyjczyków

Mieszkający od wielu lat w Londynie, 31-letni Binyam Mohamed został w 2002 roku aresztowany w Pakistanie pod zarzutem posługiwania się cudzym paszportem. Przetrzymywano go w Pakistanie, Afganistanie, Maroku i w bazie Guantanamo na Kubie. Zwolniono go w lutym br. bez wysunięcia jakichkolwiek zarzutów.

Przy wsparciu świadczącej pomoc prawną organizacji charytatywnej Reprieve, Mohamed wystąpił do sądu przeciwko brytyjskiemu rządowi twierdząc, że iż MI5 był w zmowie z tajnymi służbami Maroka i USA. Według Etiopczyka, pytania, które stawiano mu w Maroku, dotyczyły szczegółów, ujawnionych przedstawicielowi brytyjskiego kontrwywiadu podczas przesłuchania w pakistańskim więzieniu.

Mohamed twierdzi, iż jego zeznania wymuszono torturami, których zaprzestano, gdy w pakistańskim więzieniu odwiedził go funkcjonariusz MI5. Tortury wznowiono po przewiezieniu go do Maroka.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24