Coraz bardziej prawdopodobna wydaje się ratyfikacja przez amerykański Senat układu START. We wtorek na stronę Baracka Obamy i Demokratów przeszli w tej kwestii kolejni Republikanie.
Konstytucja USA wymaga ratyfikacji traktatu przez Senat większością dwóch trzecich głosów. Demokratycznej większości potrzeba więc głosów co najmniej dziewięciu Republikanów. - Wiemy, że zostaliśmy pobici - powiedział we wtorek republikański senator Orrin Hatch, przeciwny ratyfikacji.
Poprawki i ostrzeżenia
Jeszcze we wtorek w Senacie ma się odbyć głosowanie nad zakończeniem debaty o traktacie, a ratyfikacja nastąpi prawdopodobnie w środę.
Niektórzy republikańscy kongresmani domagają się wprowadzenia poprawek do układu. Według nich obecna wersja jest niekorzystna dla bezpieczeństwa narodowego USA. Ich zdaniem, zmodyfikować należy również tekst dołączonej do układu rezolucji ratyfikacyjnej.
Rosja ostrzegła amerykańskich kongresmanów, że próba wprowadzenia zmian do nowego układu o ograniczeniu zbrojeń nuklearnych spowoduje jego zerwanie.
Umowa Rosji i USA
Nowy układ START, przewidujący zmniejszenie arsenałów jądrowych USA i Rosji o 30 proc. w ciągu siedmiu lat, podpisali w kwietniu w Pradze prezydenci Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew. By dokument wszedł w życie, muszą go zatwierdzić parlamenty obu państw. Poprzednia wersja traktatu wygasła w grudniu 2009 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, Scrumshus