Amerykański krążownik denerwuje Rosjan

 
Amerykański okręt z wizytą na Morzu CzarnymUS Navy

Amerykański krążownik rakietowy USS Monterey wpłynął na Morze Czarne, odwiedził w Rumunię i weźmie udział w ćwiczeniach z Ukrainą. Pojawienie się okrętu przenoszącego elementy sytemu antyrakietowego blisko granic Rosji, spowodowało krytykę moskiewskiego MSZ.

Krążownik odbył już kilkudniową wizytę w Rumunii, po której wyruszył w kierunku Ukrainy. USS Monterey ma tam wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach Sea Breeze 2011. Samo wpłynięcie okrętu na Morze Czarne jest jednak zdaniem Rosji zbędne.

Rozdrażniona Moskwa

- Chcielibyśmy wiedzieć, jakiego rodzaju "pogorszenie sytuacji" skłoniło amerykańskie dowództwo, aby skierować podstawowy element regionalnego systemu antyrakietowego na Morze Czarne - napisano w oświadczeniu MSZ.

Mówiąc o "pogorszeniu sytuacji" Rosjanie odnoszą się do zapewnień amerykańskiej administracji, które Moskwa miała otrzymać podczas szczytu NATO w Lizbonie. USA oświadczyły, że okręty przenoszące elementy sytemu antyrakietowego będą kierowane na Morze Czarne, jedynie jeśli dojdzie do pogorszenia sytuacji w regionie. Normalnie jednostki US Navy mają przebywać na Morzu Śródziemnym.

- Jeśli to jedynie kurtuazyjna wizyta, to nie jest jasne, dlaczego do jej odbycia wybrano okręt o takim potencjale. To dość wrażliwy region - napisało rosyjskie MSZ. Według Moskwy, udział krążownika rakietowego w ćwiczeniach anty-pirackich Sea Breeze 2011 jest również niejasny.

Budowa parasola

Rosja już wielokrotnie wcześniej protestowała przeciw rozmieszczaniu systemów antyrakietowych w pobliżu granic, bez wcześniejszego wspólnego uzgodnienia tego kroku. Moskwa postrzega to jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Według agencji RIA Novosti, Rosja chciałaby utworzenia wspólnego systemu antyrakietowego z Zachodem, natomiast USA chce jedynie wymieniać informacje na temat systemu.

Według Rosjan, Amerykanie nie chcą zapewnić w sposób prawnie wiążący, że tworzony w Europie system obrony antyrakietowej nie będzie wymierzony w Rosję.

Rozmieszczenie okrętów z systemem AEGIS i przeciwrakietami na wodach okalających Europę jest w zamierzeniu USA i NATO pierwszym stopniem budowy tarczy antyrakietowej. Kolejnym ma być umieszczenie w Rumunii i Polsce wyrzutni lądowych pocisków antyrakietowych. USS Monterey jest pierwszym okrętem, który rozpoczął służbę na Morzu Śródziemnym jako element tarczy.

Źródło: Ria Novosti

Źródło zdjęcia głównego: US Navy