Amerykańscy senatorowie: Ukrainie trzeba dostarczyć broń


Nadszedł czas, by wsparcie dla Ukrainy rozszerzyć o defensywną pomoc militarną, w tym broń - napisali w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Washington Post" wpływowi amerykańscy senatorowie, demokrata Carl Levin i republikanin James Inhofe. Ich zdaniem przyczyniłoby się to do wypracowania politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

"Ta sprawa jest warta wsparcia. Ukraiński naród jest konfrontowany z ciężko uzbrojonymi siłami rebelianckimi - wyposażonymi, wyszkolonymi i wspieranymi przez Rosję - a ostatnio wręcz z rosyjskimi siłami zbrojnymi, dążącymi do narzucenia siłą politycznej i gospodarczej dominacji, której pragnie Władimir Putin" - piszą senatorowie.

Podkreślają, że rosyjska agresja "podważa pokój i stabilność nie tylko Ukrainy, ale też całej Europy, i ustanawia niedobry precedens dla stosunków międzynarodowych". Według senatorów "tragiczne strącenie malezyjskiego samolotu przypisywane siłom wspieranym przez Rosję" dowodzi "globalnych" konsekwencji agresji Putina.

"Wspierając ukraińskie pragnienie pokoju, wolności, integralności terytorialnej i demokracji, wspiera się wartości drogie Amerykanom" - zwracają uwagę Levin i Inhofe.

Podkreślają, że dotychczasowa pomoc wspólnoty międzynarodowej dla Ukrainy, w tym sankcje gospodarcze wobec Rosji, nie uwzględniała broni potrzebnej ukraińskiej armii do obrony. "Ukraińskie siły cierpią z powodu poważnych strat zadanych przez ogień artyleryjski z ciężkiej broni dostarczonej i prawdopodobnie obsługiwanej w imieniu rebeliantów przez Rosję" - piszą senatorowie.

Powściągliwość prezydenta

Odnotowują, że w tym samym czasie prezydent Petro Poroszenko i ukraińskie siły zbrojne wykazują się "wielką powściągliwością w odpieraniu rosyjskich prowokacji", stawiając sprawę jasno, że "ich jedynym celem jest obrona własnego terytorium".

Według amerykańskich senatorów ukraińskie siły "wykazały wolę obrony przed potężniejszymi siłami rebelianckimi i rosyjskimi", a brakuje im "nie woli, lecz środków". Ukraińcy "nie proszą nas, byśmy za nich walczyli; proszą jedynie o umożliwienie im prowadzenia samodzielnie walki o te same wartości, które ceni Ameryka" - akcentują autorzy artykułu.

Levin i Inhofe podkreślają, że pomoc dla Ukrainy mogłaby zawierać broń przeciwpancerną, amunicję, pojazdy i sprzęt łącznościowy. "Nie stanowiłoby to żadnego zagrożenia dla Rosji, o ile jej siły nie podjęłyby dalszej agresji przeciwko Ukrainie. Innymi słowy, ta broń jest śmiercionośna, ale nie prowokacyjna, ponieważ ma charakter defensywny" - zaznaczają senatorowie.

Jak podsumowują, dla politycznego problemu, jakim jest konflikt na Ukrainie, nie może być "czysto militarnego rozwiązania", ale dodatkowa amerykańska pomoc może przyczynić się do wypracowania rozwiązania politycznego "przez podniesienie kosztów ponoszonych przez Rosję w przypadku dalszej agresji".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Raporty: