Amerykanie ganią Polskę za więzienia i Radio Maryja

Aktualizacja:
 
Amerykanie mają zastrzeżenia do polskich więzieńTVN24

Diabeł tkwi w szczegółach. Choć - według amerykańskiej administracji - polski rząd "generalnie przestrzega praw człowieka", jednak jeżeli przyjrzeć się dokładniej, nie jest to już takie pewne. Nieudolne sądownictwo, przepełnione więzienia, nacjonalistyczne Radio Maryja oraz przemoc wobec homoseksualistów i czarnoskórych - to według Departamentu Stanu USA jedne z poważniejszych przewinień w Polsce.

Departament Stanu USA przedstawił raport o stanie praw człowieka na świecie w roku 2008. Dokument odnotowuje zarówno poważne przypadki pogwałcenia praw człowieka w krajach niedemokratycznych, jak również przypadki mniejszej wagi w państwach ogólnie ocenianych pozytywnie. W części opisującej Polskę autorzy opracowania stwierdzili, że "polski rząd generalnie przestrzega praw człowieka, jednak nie do końca".

Areszty wydobywcze i przepełnienie

W punkcie dotyczącym brutalności policjantów, autorzy raportu zwracają uwagę na rosnącą liczbę uchybień stróżów prawa. Podczas gdy w 2006 roku zanotowano 4856 uchybień, to już rok później było ich 6184.

Natomiast jeśli chodzi o więziennictwo, to Amerykanie twierdzą, że „warunki w polskich więzieniach nie zawsze są zgodne ze standardami międzynarodowymi”. Największe przewinienia w systemie penitencjarnym to: przepełnione więzienia, areszty wydobywcze (nadużywanie instytucji aresztu przedprocesowego) oraz niegwarantowanie więźniom odpowiedniej opieki medycznej.

Przewlekłe i niewydolne sądy

W punkcie o niewydolności polskiego wymiaru sprawiedliwości, autorzy opracowania zwracają uwagę na przewlekłość postępowań sądowych, ociąganie się w zwracaniu zagrabionych majątków oraz wysokie koszty postępowań sądowych, które zniechęcają obywateli do instytucjonalnego szukania sprawiedliwości. I właśnie dlatego – wg autorów – Polacy nie mają zaufania do sądownictwa.

"Nacjonalistyczne Radio Maryja"

Autorzy opracowania zwracają uwagę na przewlekłość postępowań sądowych, ociąganie się w zwracaniu zagrabionych majątków oraz wysokie koszty postępowań sądowych, które zniechęcają obywateli do instytucjonalnego szukania sprawiedliwości.

W części dotyczącej mediów, autorzy zwrócili uwagę na – ich zdaniem – „nacjonalistyczną stację Radio Maryja”, które nie dość, że wielokrotnie propagowało treści antysemickie, to na dodatek jako „nadawca społeczny” zostało zwolnione z opłat licencyjnych. Autorzy zwrócili też uwagę, że w polskim prawie jest wiele przepisów, które ograniczają swobodę mediów.

ABW łamie prywatność?

Amerykanie zauważyli też łamanie prawa obywateli do prywatności. Chodzi tu m.in. o system skanujący charakter pisma, który został zainstalowany przez ABW na poznańskiej poczcie. Według autorów raportu, nie ma żadnej pewności, czy informacje uzyskane w ten sposób są odpowiednio zabezpieczone.

Samoobrona i Małkowski

W raporcie uwidocznione zostały również takie problemy, jak łamanie praw kobiet (seksafera w Samoobronie i sprawa molestowania pracownic przez byłego prezydenta Olsztyna), rasizm (ataki na Romów, Azjatów i czarnoskórych), łamanie praw mniejszości etniczych oraz przemoc wobec homoseksualistów.

"Pełny i wszechstronny raport"

Doroczne raporty przedkładane są przez Departament Stanu Kongresowi USA. Na tej podstawie sekretarz stanu przedstawia w terminie do 25 lutego przewodniczącemu Izby Reprezentantów oraz senackiej komisji spraw zagranicznych "pełny i wszechstronny raport o stanie praw człowieka zapisanych w międzynarodowych normach prawnych" w odniesieniu do krajów otrzymujących pomoc amerykańską, jak również krajów będących członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24