- Z wielką przyjemnością świętujemy stulecie niepodległości Polski, ponieważ uważamy, że jest to część także naszej wspólnej historii - oświadczył ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.
W środę na Politechnice Warszawskiej poinformowano o utworzeniu Centrum Amerykańskiego z siedzibą w Pałacyku Rektorskim przy ulicy Koszykowej. Centrum zajmie się przygotowaniem wydarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i naukowym.
"Z wielką przyjemnością świętujemy stulecie niepodległości Polski"
W środowej uroczystości wziął udział rektor PW profesor Jan Szmidt, wiceminister kultury Magdalena Gawin i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Jednocześnie ambasada USA w Warszawie rozpoczęła obchody związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA a Polską.
- Sto lat temu Stany Zjednoczone zaangażowały się w odrodzenie niezależnej, suwerennej i wolnej Polski - powiedział Jones.
- Z wielką przyjemnością świętujemy stulecie niepodległości Polski, ponieważ uważamy, że jest to część także naszej wspólnej historii. Zainspirowani tym stuleciem będziemy budować naszą przyszłość razem jeszcze bliżej - oświadczył Jones.
- Dzisiaj Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w najbliższej w historii współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa. Nasz handel, inwestycje i współpraca biznesowa dają korzyści naszym narodom przez ostatnie 27 lat, są gotowe do przejścia na wyższy poziom - stwierdził Jones, dodając, że chodzi mu między innym o Inicjatywę Trójmorza.
Jones powiedział, że współpraca polsko-amerykańska opiera się także "w coraz większym stopniu na więzach transatlantyckich i współpracy w ramach NATO, które łączą Stany Zjednoczone i Europę". - Będziemy również łączyli tą niezwykłą historię z naszą przyszłością - zapewnił.
Zapowiedział, że wprowadzone zostaną nowe programy wymiany licealnej FLEX, Program Fulbrighta i wiele innych.
Wystawa, kursy, debaty, warsztaty
Dyrektor Centrum Amerykańskiego w Warszawie Jagoda Zakrzewska powiedziała PAP, że instytucja do tej pory nie miała siedziby. Przygotowała szereg wydarzeń, między innymi wystawę "From Poland with love", którą można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycja powstała we współpracy z Domem Spotkań z Historią.
Przyszłe aktywności organizowane przez Centrum Amerykańskie będą związane z edukacją w dziedzinach STEM (science, technology, engineering, mathematics) - czyli z nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Oferta w postaci kursów, debat, warsztatów ma być skierowana do młodzieży licealnej, studentów i mieszkańców Warszawy. W najbliższym czasie placówka będzie zaangażowana w organizację obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości - wyliczała Zakrzewska.
Zapowiedziała również, że 8 stycznia (na pl. Wilsona w Warszawie) Centrum Amerykańskie planuje otwarcie wystawy poświęconej prezydentowi USA T.W.Wilsonowi. - To postać mało znana, ale ważna dla historii Polski - podkreśliła.
"My w tym kierunku chcemy iść"
Zakrzewska zapytana, dlaczego siedzibą Centrum stała się Politechnika Warszawska - stwierdziła, że jednym z jego priorytetów jest działalność technologiczna, co idzie w parze z działalnością uczelni, "która bardzo mocno teraz stawia na rozwój, bardzo mocno na start-upy, na nowe technologie".
- My w tym kierunku chcemy iść. Wydawało się nam, że to jest najlepszy możliwy partner - dodała.
Rektor PW powiedział, że liczy na to, iż w konsekwencji działalności centrum na jego uczelni pojawi się więcej przedstawicieli amerykańskiej Polonii. Świadomość na temat możliwości, jakie oferują polskie uczelnie, jest obecnie wśród amerykańskiej Polonii dość niska - ocenił. Przypomniał, że spośród 20 wydziałów PW aż 13 oferuje pełne kursy w języku angielskim studiów 1. i 2. stopnia i doktoranckich.
Autor: pk\mtom / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter | @USEmbassyWarsaw