Amanda Knox "zamarła" słysząc wyrok. 28,5 roku więzienia za zabójstwo studentki

Amanda Knox „zamarła” słysząc wyrok - 28 i pół roku więzienia za zabójstwo brytyjskiej studentki
Amanda Knox „zamarła” słysząc wyrok - 28 i pół roku więzienia za zabójstwo brytyjskiej studentki
TVN 24
Amanda Knox w sądzie apelacyjnym w Perugii, w październiku 2011TVN 24

- Jestem przestraszona i zasmucona tym niesprawiedliwym wyrokiem - powiedziała Amanda Knox, skazana na 28,5 roku więzienia za zabójstwo brytyjskiej studentki Meredith Kercher. Taki wyrok wydał sąd apelacyjny we Florencji. Amerykanka wysłuchała go w swoim domu w Seattle. Wspólnik i były partner Amandy, Raffaele Sollecito, usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności. Obrońcy obojga już zapowiedzieli odwołanie się do Sądu Najwyższego.

Amanda i Raffaele nie przyznają się do winy. To już czwarty wyrok w tej głośnej na świecie sprawie.

Czwartkowa rozprawa trwała około 12 godzin. Ogłoszenie wyroku opóźniło się o kilka godzin. Prokurator domagał się 30 lat więzienia dla Knox i 26 lat dla Sollecito.

Amanda "zamarła" słysząc decyzję sądu

Amanda Knox wyrok sądu usłyszała w swoim domu w Seattle w Stanach Zjednoczonych, dokąd wróciła po czteroletnim pobycie we włoskim więzieniu i procesie uniewinniającym. Zapowiedziała, że nie wróci do Włoch. Szanse na jej ekstradycję, po uprawomocnieniu się wyroku, są niewielkie.

Adwokaci młodej Amerykanki poinformowali, że "zamarła" słysząc decyzję sądu we Florencji. - Ten surowy wyrok nie jest pocieszeniem dla rodziny Kercher - powiedziała skazana w wypowiedzi dla telewizji ABC.

Natomiast Raffaele Sollecito pojawił się w sądzie rano, ale w chwili odczytania werdyktu nie było go na sali. Powrócił do swojego domu w Apulii na południu Włoch. Sąd zabronił mu opuszczania kraju i odebrał paszport w związku z - jak wyjaśnił - groźbą jego ucieczki do państwa, z którym Włochy nie mają umowy ekstradycyjnej.

Odmówiła udziału w seksualnej orgii

Proces w sprawie zabójstwa Kercher to jedna z najgłośniejszych spraw sądowych ostatnich lat. Szczegółowo relacjonują ją media we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA. Na temat tej zbrodni nakręcono dwa filmy fabularne.

Ciało studiującej w Perugii 22-letniej Brytyjki znaleziono 1 listopada 2007 roku, po zabawie z okazji Halloween, w domu, który wynajmowała z innymi studentami. Prokuratura twierdziła, że Kercher została zabita w czasie próby gwałtu i za odmowę udziału w seksualnej orgii.

Wkrótce potem, pod zarzutem zabójstwa, aresztowano współlokatorkę Kercher, Amandę Knox i jej przyjaciela Raffaele Sollecito. Natomiast w Niemczech, kilka dni później, zatrzymany został znajomy tej grupy studentów, Rudy Guede. Syn imigrantów z Wybrzeża Kości Słoniowej uciekł natychmiast po dokonanej zbrodni. Sąd pierwszej instancji skazał go na 30 lat więzienia. Kara ta została potem zmniejszona do 16 lat.

Sensacyjne uniewinnienie

W 2009 roku Knox została skazana na 26 lat więzienia, a Sollecito na 25 lat. W 2011 roku sąd apelacyjny uchylił jednak ten wyrok i uniewinnił oboje. Wyszli na wolność. Natychmiast po opuszczeniu więzienia Knox wyjechała z Włoch i wróciła do Stanów Zjednoczonych. Uniewinnienie uznano za sensację, która długo była tematem debat w mediach.

Oskarżyciel odwołał się od wyroku sądu apelacyjnego i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator argumentował, że skazani zostali zbyt pochopnie uniewinnieni. Krytykował forsowaną jego zdaniem przez sąd apelacyjny tezę, że tych dwoje młodych ludzi jest zbyt inteligentnych, żeby mogli dopuścić się morderstwa. Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający i nakazał powtórzenie procesu apelacyjnego.

Autor: jl//gak / Źródło: PAP