95. rocznica zakończenia I wojny światowej. Europa oddała hołd poległym

95. rocznica końca I wojny światowejReuters

Świat obchodził w poniedziałek 95. rocznicę zakończenia I wojny światowej. Minutami ciszy pamięć poległych żołnierzy uczczono m.in. w Londynie i Paryżu.

W Wielkiej Brytanii obchodzono Dzień Zawieszenia Broni. Pokrywa się on w krajach Wspólnoty Narodów z Dniem Pamięci o żołnierzach poległych we wszystkich wojnach.

Dwie minuty ciszy

W całym kraju ofiary wojny uczczono dwiema minutami ciszy. Główna uroczystość odbyła się przy cenotafie, grobie nieznanego żołnierza, w centrum Londynu. Rozpoczęła się o godz. 11 - dokładnie o tej godzinie, 95 lat temu zaczęło obowiązywać zawieszenie broni kończące I wojnę światową.

Tradycyjnym elementem obchodów jest wczepiany w klapę symboliczny czerwony mak, reprezentujący życie stracone podczas wojen. Maki stały się w Wielkiej Brytanii symbolem pamięci dzięki wierszowi napisanemu przez kanadyjskiego lekarza Johna McCrae, w którym opisał on pola we Flandrii, gdzie wśród maków spoczywają polegli żołnierze. Konkurentem maków jest rozmaryn, o którym mówi się, że służy wyostrzeniu pamięci. Stąd niektórzy zachęcają do sadzenia go akurat 11 listopada. Cześć podległym oddał premier David Cameron.

Hołd milionom poległych

Zakończenie wojny świętowano także we Francji. W uroczystości przed grobem nieznanego żołnierza przy Łuku Triumfalnym uczestniczył prezydent Francji Francois Hollande. Szacuje się, że podczas I wojny światowej walczyło 8,4 miliona Francuzów, z czego 1,3 mln zginęło.

W Belgii, główne uroczystości z udziałem brytyjskiego księcia Filipa odbyły się w Ypres. To tam w 1917 roku po raz pierwszy na froncie zachodnim użyto gazu musztardowego, który od nazwy miejscowości nazwano iperytem.

Starcie sojuszy, które zmieniło świat

I wojna światowa była konfliktem, w którym naprzeciwko państw centralnych (Niemcy, Austro-Węgry, Bułgaria, Turcja) stanęły państwa tzw. ententy (Francja, Rosja, Wielka Brytania). Wojna wybuchła 28 lipca 1914 roku. Pretekstem do jej rozpoczęcia było zabójstwo w Sarajewie następcy tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.

W reakcji monarchia wypowiedziała wojnę Serbii, a Rosja zarządziła mobilizację swojej armii. Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji oraz Francji. Gdy 4 lipca wojska niemieckie zajęły neutralną Belgię, do wojny włączyła się Wielka Brytania. Po niespełna miesiącu Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji. W 1917 do wojny włączyły się Stany Zjednoczone.

Po wykańczającej wojnie pozycyjnej, 11. listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w lesie pod francuską miejscowością Compiegne podpisano zawieszenie broni pomiędzy aliantami a Niemcami, kończące I wojnę światową. W imieniu ententy dokument podpisał szef Sztabu Generalnego Armii Francuskiej oraz Naczelny Dowódca Sił Sprzymierzonych gen. Ferdynand Foch.

Rozejm, który podpisano o godz. 5, wszedł w życie sześć godzin później.

Podczas światowego konfliktu zginęło co najmniej 8,5 miliona osób, z czego 3,4 mln po stronie państw centralnych, a 5,1 mln po stronie ententy. Skutkiem zakończenie wojny było odzyskanie przez Polskę niepodległości, rewolucja socjalistyczna w Rosji i upadek monarchii austro-węgierskiej.

Autor: rf//kdj / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters