Świat obchodził w poniedziałek 95. rocznicę zakończenia I wojny światowej. Minutami ciszy pamięć poległych żołnierzy uczczono m.in. w Londynie i Paryżu.
W Wielkiej Brytanii obchodzono Dzień Zawieszenia Broni. Pokrywa się on w krajach Wspólnoty Narodów z Dniem Pamięci o żołnierzach poległych we wszystkich wojnach.
Dwie minuty ciszy
W całym kraju ofiary wojny uczczono dwiema minutami ciszy. Główna uroczystość odbyła się przy cenotafie, grobie nieznanego żołnierza, w centrum Londynu. Rozpoczęła się o godz. 11 - dokładnie o tej godzinie, 95 lat temu zaczęło obowiązywać zawieszenie broni kończące I wojnę światową.
Tradycyjnym elementem obchodów jest wczepiany w klapę symboliczny czerwony mak, reprezentujący życie stracone podczas wojen. Maki stały się w Wielkiej Brytanii symbolem pamięci dzięki wierszowi napisanemu przez kanadyjskiego lekarza Johna McCrae, w którym opisał on pola we Flandrii, gdzie wśród maków spoczywają polegli żołnierze. Konkurentem maków jest rozmaryn, o którym mówi się, że służy wyostrzeniu pamięci. Stąd niektórzy zachęcają do sadzenia go akurat 11 listopada. Cześć podległym oddał premier David Cameron.
Like millions of people, I\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'ll pause for #2MinuteSilence at 11am in #remembrance of those who sacrificed so much. We owe them a great debt.
— David Cameron (@David_Cameron) November 11, 2013
Hołd milionom poległych
Zakończenie wojny świętowano także we Francji. W uroczystości przed grobem nieznanego żołnierza przy Łuku Triumfalnym uczestniczył prezydent Francji Francois Hollande. Szacuje się, że podczas I wojny światowej walczyło 8,4 miliona Francuzów, z czego 1,3 mln zginęło.
W Belgii, główne uroczystości z udziałem brytyjskiego księcia Filipa odbyły się w Ypres. To tam w 1917 roku po raz pierwszy na froncie zachodnim użyto gazu musztardowego, który od nazwy miejscowości nazwano iperytem.
Starcie sojuszy, które zmieniło świat
I wojna światowa była konfliktem, w którym naprzeciwko państw centralnych (Niemcy, Austro-Węgry, Bułgaria, Turcja) stanęły państwa tzw. ententy (Francja, Rosja, Wielka Brytania). Wojna wybuchła 28 lipca 1914 roku. Pretekstem do jej rozpoczęcia było zabójstwo w Sarajewie następcy tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
W reakcji monarchia wypowiedziała wojnę Serbii, a Rosja zarządziła mobilizację swojej armii. Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji oraz Francji. Gdy 4 lipca wojska niemieckie zajęły neutralną Belgię, do wojny włączyła się Wielka Brytania. Po niespełna miesiącu Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji. W 1917 do wojny włączyły się Stany Zjednoczone.
Po wykańczającej wojnie pozycyjnej, 11. listopada 1918 roku w wagonie kolejowym w lesie pod francuską miejscowością Compiegne podpisano zawieszenie broni pomiędzy aliantami a Niemcami, kończące I wojnę światową. W imieniu ententy dokument podpisał szef Sztabu Generalnego Armii Francuskiej oraz Naczelny Dowódca Sił Sprzymierzonych gen. Ferdynand Foch.
Rozejm, który podpisano o godz. 5, wszedł w życie sześć godzin później.
Podczas światowego konfliktu zginęło co najmniej 8,5 miliona osób, z czego 3,4 mln po stronie państw centralnych, a 5,1 mln po stronie ententy. Skutkiem zakończenie wojny było odzyskanie przez Polskę niepodległości, rewolucja socjalistyczna w Rosji i upadek monarchii austro-węgierskiej.
Autor: rf//kdj / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Reuters