Większość krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych nie stosuje kary śmierci. Na 192 państw ONZ, z tego typu wyroków zrezygnowało 140 - poinformowała w poniedziałek wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.
Dane na temat stosowania kary śmierci przedstawiła Pillay w rocznicę przyjęcia Drugiego Protokołu Fakultatywnego do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w sprawie Zniesienia Kary Śmierci. 15 grudnia 1989 roku dokument ten ratyfikowały 72 państwa. W protokole tym przyjęto, że dany kraj nie będzie wykonywał na nikim kary śmierci oraz podejmie działania do jej zniesienia.
Generalnie wydaje się, że obecnie około 140 państw, czy to formalnie, czy w praktyce, nie stosuje kary głównej. Zniesienie kary śmierci jest procesem trudnym dla wielu społeczeństw i do ratyfikowania Protokołu Fakultatywnego dochodzi dopiero po okresie krajowej debaty Navi Pillay
140 na 192
- Generalnie wydaje się, że obecnie około 140 państw, czy to formalnie, czy w praktyce, nie stosuje kary głównej - podała Pillay w komunikacie. Komisarz dodała: - Zniesienie kary śmierci jest procesem trudnym dla wielu społeczeństw i do ratyfikowania Protokołu Fakultatywnego dochodzi dopiero po okresie krajowej debaty - dodała.
Wezwała do ogłoszenia formalnego moratorium te państwa, które jeszcze stosują karę śmierci.
Kto uśmierca
Według organizacji obrońców praw człowieka Amnesty International w 2008 roku przeprowadzono 2 390 egzekucji w 25 krajach. Najwięcej egzekucji (93 procent) przeprowadzono w pięciu krajach: Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie i Stanach Zjednoczonych.
W ubiegłym miesiącu w Rosji Trybunał Konstytucyjny zakazał stosowania kary śmierci, zawieszonej od 1996 roku na mocy moratorium.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu