Szczyt G8

18 czerwca 2013

Szczyt G8: rosyjskie weto, syryjskie fiasko

Przywódcy państw podczas szczytu G8 nie zdołali uzgodnić wyrazistego oświadczenia w sprawie Syrii. Nie pozwolił na to między innymi opór Rosji. W zamian wezwano zarówno władze jak i opozycję do "zniszczenia obecnych w Syrii elementów Al-Kaidy", oraz zadeklarowano konieczność jak najszybszego przeprowadzenia rozmów pokojowych w Genewie.

Obama i Putin bez porozumienia ws. Syrii. USA zaoferują 300 mln dolarów pomocy

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, nie zgodzili się w poniedziałek na szczycie G8 w Irlandii Północnej co do tego, w jaki sposób zakończyć trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii. Jak poinformował Biały Dom, Obama zaoferuje na kryzys syryjski pomoc humanitarną w wysokości ponad 300 mln USD, z czego prawie połowa zostanie przekazana samej Syrii, a reszta sąsiednim krajom zmagającym się z napływem uchodźców.

"Forteca" Lough Erne. Przywódcy świata pod okiem snajperów

W zamienionym w fortecę Lough Erne w Irlandii Płn. rozpoczął się w poniedziałek po południu szczyt najbardziej wpływowych państw - G8. Przy tej okazji ogłoszono, że pierwszy etap negocjacji ws. umowy o wolnym handlu między UE a USA rozpocznie się w lipcu.

Rusza szczyt G8. Główny temat: Syria

Rozpoczynający się dziś w Irlandii Północnej szczyt G8 prezydent USA Barack Obama wykorzysta do prywatnej rozmowy z Władimirem Putinem. U najsilniejszego sojusznika Damaszku będzie szukał pomocy w skłonieniu Baszara el-Asada do negocjacji i zakończenia trwającej tam od dwóch lat wojny domowej. Syria stanie się też głównym tematem szczytu.

Miedwiediew i politycy na G20 na amerykańskim podsłuchu? Snowden odpalił kolejną bombę

Podczas spotkania grupy G20 w 2009 roku w Londynie, amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) szpiegowała rosyjską delegację, z Dmitrijem Miedwiediewem na czele - podaje "Guardian" powołując się na dokumenty wyniesione przez Edwarda Snowdena. Amerykanie podsłuchiwali Rosjan, weszli też w posiadanie ich zaszyfrowanych maili. Brytyjczycy mieli z kolei szpiegować innych delegatów, m.in. za pomocą aparatury zamontowanej w kafejkach internetowych.

"G8 tworzy gang". Demonstrowali niezadowolenie wobec cięć

Co najmniej półtora tysiąca osób wzięło udział w marszu protestacyjnym w Belfaście w przededniu szczytu G8. Demonstranci domagali się m.in. zaprzestania drastycznego programu cięć i oszczędności w państwach eurostrefy. Szczyt G8 zaplanowano na 17 i 18 czerwca.