Oscary 2012

22 lutego 2012
materiały prasoweCzy Oscary trafią do "W ciemności" i "Artysty"?

Oscary rozdane. Wielkim wygranym okazał się "Artysta", który zgarnął nagrodę dla najlepszego filmu, reżysera i aktora pierwszoplanowego. Znikły nadzieje na polskiego Oscara - "W ciemności" przegrało z irańskim "Rozstaniem", Janusza Kamińskiego pokonał Robert Richardson za "Hugo i jego wynalazek".

Relacja z gali minuta po minucie - czytaj

Pełna lista nagrodzonych

Bez niespodzianek, ale z emocjami

Tegoroczny wybór rywalizujących filmów nie był zaskoczeniem. W kategorii ''najlepszy film'' walczyły ze sobą wysokobudżetowe produkcje będące kwintesencją Hollywood: epicki dramat wojenny ''Czas Wojny'' Stevena Spielberga, wzruszający i rodzinny ''Spadkobiercy'' Alexandra Payne'a, bajkowy ''Hugo i jego wynalazek'' Martina Scorsese, poetyckie ''Drzewo Życia'' Terrence'a Malicka, sportowy ''Moneyball'' Benetta Millera, zabawne i politycznie poprawne ''Służące'', klasyczne ''O północy w Paryżu'' Woody'ego Allena, ''Strasznie głośno, niesamowicie blisko'' Stephena Daldry'ego z tragedią 11 września w tle, a wreszcie niemy i czarno-biały ''Artysta'' Michela Hazanaviciusa.

Wygrany "Artysta"

"Artysta" – to zdecydowany zwycięzca tegorocznych Oscarów. Film Michela Hazanaviciusa zgarnął nagrody dla najlepszego filmu, reżysera (Hazanavicius), najlepszego aktora pierwszoplanowego (Dujardin), za najlepsze kostiumy i muzykę.

Również pięć statuetek zdobył "Hugo i jego wynalazek", który triumfował w kategoriach technicznych. Filmowi w reżyserii Martina Scorsese przypadły nagrody za dźwięk, montaż dźwięku, scenografię, zdjęcia i efekty specjalne.

W kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska do ostatniej chwili nie wiadomo było, czy wygra Clooney (''Spadkobiercy''), czy Dujardin (''Artysta''). W końcu los przechylił się na rzecz tego drugiego, a Clooney musiał obejść się smakiem. Oprócz nich nominowani byli: Brad Pitt (''Moneyball''), Gary Oldman (''Szpieg'') i Damien Bechir (''Lepsze życie'').

Wśród aktorek pojedynek wygrała zdecydowana faworytka - Meryl Streep (''Żelazna Dama''). Zostawiła w tyle Glenn Close (''Albert Nobbs''), Rooney Marę (''Dziewczyna z tatuażem''), Violę Davis (''Służące'') i Michelle Williams (''Mój tydzień z Marylin'').

Za drugoplanową rolę kobiecą została nagrodzona (spodziewanie) Octavia Spencer za "Służące". Najlepszym aktorem drugoplanowym został, również zasłużenie, Christopher Plummer za "Debiutantów".

Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany zgarnął film "Spadkobiercy", najlepszy scenariusz oryginalny przypadł Woddy’emu Allenowi za "O północy w Paryżu".

Koniec polskich snów o Oscarze

Dla Polski najważniejszymi kategoriami były: film nieanglojęzyczny i zdjęcia. W pierwszej z nich ''W ciemności'' Agnieszki Holland przegrało z irańskim "Rozstaniem" Ashgara Farahdiego, typowanego na faworyta. W drugiej z nich Janusza Kamińskiego pokonał Robert Richardson za zdjęcia do "Hugo".

HISTORIA OSCARÓW I NOMINACJI DLA POLAKÓW - CZYTAJ

Joanna Kocik//kdj