Obama w Berlinie

19 czerwca 2013

"Dziękuję za przyjaźń w tych trudnych czasach". Obama żegna się z Merkel

Zaangażowanie nie mija, zobowiązania wobec Europy nadal istnieją, a USA są w dalszym ciągu przywiązanie do państwa prawa, do wolności. To częścią naszej polityki od 70 lat - zapewnił Barack Obama podczas wspólnej czwartkowej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel. Obama przybył do Niemiec z ostatnią oficjalną wizytą jako prezydent.

Europa i USA razem "mogą tworzyć fakty". Korekta Obamy

- Europa i USA razem mają tyle siły, by tworzyć fakty, które inni, w tym Chiny, będą musieli respektować - stwierdził w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Berlinie Janusz Reiter, komentując środowe przemówienie Baracka Obamy pod Bramą Brandenburską.

Rosja lekceważy plan Obamy ws. redukcji arsenałów jądrowych. "To niepoważne"

Wicepremier Rosji skrytykował propozycję Baracka Obamy redukcji w obu krajach arsenału jądrowego. - To niepoważna propozycja, w czasie gdy USA buduje tarczę antyrakietową - powiedział agencji Reuters Dmitrij Rogozin. W podobnym tonie - jeszcze przed mową Obamy - wypowiedział się prezydent Władimir Putin. Jego zdaniem, Rosja nie może dopuścić do obniżenia efektywności własnego potencjału nuklearnego.

Obama w Berlinie: Zredukujmy arsenał jądrowy o jedną trzecią

- Chcę wraz z naszymi sojusznikami zredukować strategiczną broń atomową i gotowe do użycia głowice nuklearne o jedną trzecią - zapowiedział prezydent USA Barack Obama podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską. Dodał, że wspólnie z krajami NATO i Rosją będzie pracował nad zmniejszeniem liczby broni taktycznej.