Netia Off Camera 2018

23 kwietnia 2018
Kino ŚwiatNetia Off Camera rusza 27 kwietnia

Dwa konkursy festiwalowe, pokazy filmowe nad Wisłą i na dachach krakowskich kamienic, goście z różnych zakątków Ziemi, ale przede wszystkim najlepsze produkcje niezależne z całego świata. Tak zapowiada się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera w Krakowie, który potrwa od 27 kwietnia do 6 maja.

WSZYSTKO O 11. EDYCJI NETIA OFF CAMERA

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera to jedna z największych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal programowo koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo, jak i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie.

Kontrowersyjna satyra na otwarcie

11. edycję Netia Off Camera otworzy brawurowa satyra, jedna z najgłośniejszych komedii ostatnich miesięcy – "Śmierć Stalina" w reżyserii nominowanego do Oscara Armando Innaucciego. Wyświetlanie filmu na terenie Rosji zostało zakazane przez tamtejsze Ministerstwo Kultury.

W rolach głównych zobaczymy między innymi laureatów Złotych Globów – Steva Buscemiego i Jeffrey’a Tambora, członka legendarnej ekipy Monty Pythona – Michaela Palina, dziewczynę Bonda Olgę Kurylenko oraz wielokrotnie nagradzanych aktorów: Jasona Isaacsa i Paddego Considine’a.

Walka o Krakowską Nagrodę Filmową

Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi", w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów reżyserów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową - 100 tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe jury.

W tym roku przewodniczącą jury Konkursu Głównego jest Małgorzata Szumowska. Polskiej reżyserce towarzyszyć będą aktorzy: Gina Gershon i Thomas Kretschmann.

Do konkursu zakwalifikowano dziesięć filmów, które są debiutami bądź drugimi pełnometrażowymi fabułami młodych twórców z całego świata. Po raz pierwszy w historii festiwalu, w Konkursie Głównym pojawiły się dwa polskie filmu: "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc i "Cicha noc" Piotra Domalewskiego.

Ponadto w rywalizacji o 100 tys. dolarów znalazły się: "Lemonade" Ioany Uricaru, "Unwanted" Edona Rizvanollego, "Hva vil folk si" Iram Haq, "The Reports on Sarah and Saleem" Muayada Alayanto, "Love After Love" Russella Harbaugha, "Montana" Limor Shmili, "Retablo" Alvaro Delgado Apariciego i "Revenge" Coralie Fargeat.

Polskie filmy z szansą na Nagrodę Kulczyk Foundation

Istotnym elementem programu jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w których najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tysięcy złotych.

Najlepszy film wskaże międzynarodowe jury. Podczas 11. edycji festiwalu polskie filmy ocenią: Lucy Bevan, Dree Hemingway, Geoff Andrew.

O 300 tysięcy złotych walczyć będą: "Czuwaj" Roberta Glińskiego, "Atak paniki" Pawła Maślony, "Dzikie róże" Anny Jadowskiej, "Serce miłości" Łukasza Rondudy, "Gotowi na wszystko. Exterminator" Michała Rogalskiego, "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak, "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa oraz "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego.

Lista laureatów nagród ogłoszona zostanie podczas uroczystej gali 5 maja.

Polska premiera "Prawdziwej historii"

"Prawdziwa historia" Romana Polańskiego swoją światową premierę miała w trakcie ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Polański, który na koncie ma m.in. Oscara za reżyserię "Pianisty", sięgnął po głośną powieść Delphine de Vigan. W rolach głównych obsadził Emmanuelle Seigner i Eva Green.

"Prawdziwa historia" to thriller psychologiczny o rodzącej się przyjaźni popularnej pisarki z tajemniczą czytelniczką, która z czasem ujawnia swoje mroczne oblicze. Delphine (Emmanuelle Seigner) od jakiegoś czasu cierpi na brak weny. Gdy pewnego dnia w trakcie podpisywania książek poznaje tajemniczą kobietę (Eva Green), jej życie zaczyna stopniowo zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Między kobietami rodzi się relacja, która z przyjaźni zmienia się w toksyczne uzależnienie. Delphine powoli traci kontrolę nad swoim życiem, a wszystko co uważała dotychczas za pewnik, zmienia swe pierwotne znaczenie.

Roman Polański 2 maja, czyli w dzień polskiej premiery, spotka się z festiwalową publicznością. Legendarny reżyser już wcześniej gościł na festiwalu – w 2015 roku odebrał nagrodę "Pod prąd" i zostawił odcisk swojej dłoni na Krakowskiej Alei Filmowej.

Odkrywanie światowego kina

Poza konkursami, w trakcie festiwalu prezentowanych jest około 200 filmów w 13 sekcjach tematycznych. Znajdują się w nich zarówno najnowsze festiwalowe odkrycia wypatrzone na rozlicznych imprezach międzynarodowych, jak i filmy nieco starsze, które nigdy nie weszły do kinowego obiegu w naszym kraju.

Zwykło się mówić, że sport to zdrowie. Niektórzy na tym poprzestają, a ci bardziej dociekliwi dodają do tej popularnej frazy jeszcze jedną – pod warunkiem, że nie jest uprawiany wyczynowo. W specjalnej tematycznej sekcji podczas festiwalu Off Camera "Sport to zdrowie?" filmowcy zająć się tą bardziej "ekstremalną" wersją.

W ramach sekcji "Zawód: Artysta" widzowie zobaczą filmy poświęcone sztuce i jej twórcom. Począwszy od muzyków, filmowców, poprzez malarzy, a kończąc na projektantach mody.

Filmy, jakich akcja dzieje się w liceum kojarzą się powszechnie ze stekiem banałów, w rodzaju pierwszej miłości, socjalnego wyobcowania, konfliktów z rówieśnikami czy z towarzyskimi zawirowaniami. "High School Movies" to w istocie jednak dużo bardziej skomplikowany i złożony gatunek, o czym będzie można się przekonać w ramach sekcji "Nasto-Dramy".

Kolejna specjalna tematyczna sekcja to "Working Class Hero". Umożliwia widzom, choćby na moment, wejście w skórę "bohatera klasy pracującej". Filmowcy zaproponują festiwalowej publiczności buntownicze i niekonwencjonalne narracje o ludziach pracy, dobitnie uświadamiając, że szeroko zakrojona transformacja gospodarcza i społeczna jest jedynie kwestią czasu, a w kinie nadchodzi era pracującego bohatera.

Sekcja "Zemsta jest słodka?" ma ambicję przyjrzeć się zemście niekoniecznie w formie i kształcie określanym przez ociekające krwią konwencje "revenge movies".

Tradycyjnie Netia Off Camera wchodzi w przestrzeń miasta, zamieniając w plenerowe kina Plac Szczepański, tworząc Kino pod Gwiazdami na Bulwarach Wiślanych czy urządzając specjalne projekcje na dachach krakowskich kamienic. Kino niezależne przybliżają mieszkańcom miasta i turystom sami artyści. Z dala od fleszy fotoreporterów i czerwonych dywanów spotykają się z publicznością w specjalnie utworzonym Miasteczku Filmowym.

Nie tylko filmy

Netia Off Camera swojej publiczności prezentuje nie tylko filmy, spotkania z gośćmi czy debaty eksperckie. Krakowska majówka z festiwalem to także niezapomniane koncerty w ramach Off Sceny.

Tegoroczny cykl otworzy podczas gali otwarcia Reni Jusis, która w spektakularny sposób wróciła w 2017 roku po siedmiu latach przerwy.

Podczas festiwalu zagrają także: nowojorskie trio City of the Sun, Lazy Habits, So Flow, Roo Panes i Mark Mark McGowan, Carnival Youth, Sonbird, Jeremy Gara, Miro Kepiński, Baasch, Tumbling Walls, Elements, BeMy.

Dodatkowym elementem tegorocznej Off Sceny będą sesje nagraniowe, przeprowadzone w duetach polsko-zagranicznych, których efekty będą prezentowane po festiwalu na kanale Youtube.