Korea ostrzelała Koreę

24 listopada 2010
Korea ostrzelała Koreę
Korea ostrzelała Koreę
APTN/ReutersTV fot. PAP/EPA
Korea ostrzelała KoreęAPTN/ReutersTV fot. PAP/EPA

We wtorek rano polskiego czasu artyleria Korei Północnej ostrzelała południowokoreańską wyspę Yeonpyeong, leżącą w pobliżu spornej granicy morskiej. Świat wstrzymał oddech. Pozostające formalnie w stanie wojny od ponad półwiecza Północ i Południe dysponują wielomilionowymi armiami, Phenian dysponuje też prawdopodobnie bronią nuklearną. Konflikt koreańsko-koreański mógłby mieć katastrofalne skutki dla całego świata

Kryzys zaczął się najprawdopodobniej w wyniku nieporozumienia. Przeprowadzająca manewry armia Korei Południowej rozpoczęła ostrzał ćwiczebny w kierunku zachodnim. Phenian twierdził, że pociski wycelowane są na północ - odpowiedział ogniem w kierunku zamieszkałej przez cywilów wyspy Yeonpyeong, na której znajduje się też baza wojskowa Seulu.

W sumie armia północnokoreańska wystrzeliła kilkaset pocisków. W płomieniach stanęło wiele zabudowań. Bilans ostrzału to 2 zabitych południowokoreańskich marines, 2 zabitych cywilów i kilkanaście osób rannych. Większość z około 1300 mieszkańców wyspy ewakuowano.