Premium

Damian Marley dla tvn24.pl: ludzie słuchają muzyki bez względu na nazwisko 

Zdjęcie: Brian Cross

Każdy chce móc się bawić, a ludzie lubią seks, lubią czuć się "na haju" - taka jest nasza natura. I ja nie mam zamiaru próbować mówić ludziom, co powinni, a czego nie. Ale chciałbym dodać do tego jeszcze coś więcej, swoje przesłane płynące z rastafari - mówi w jedynej rozmowie, z Esterą Prugar, wokalista i kompozytor Damian Marley, najmłodszy z dzieci Boba Marleya.

Damian Marley urodził się 21 lipca 1978 roku na Jamajce, jako najmłodsze dziecko legendy muzyki reggae Boba Marleya i jedyne z jego związku z Cindy Breakspearse, wokalistką jazzową i Miss Świata 1976.

Według informacji na oficjalnej stronie internetowej Boba Marelya, artysta miał jedenaścioro dzieci z siedmiu różnych matek, a także dwójkę adoptowanych, które narodziły się ze wcześniejszych związków jego żony Rity. Pojawiają się również informacje o innych domniemanych potomkach artysty, którzy nie są jednak oficjalnie uznani za dzieci muzyka. Siedmioro z jedenaściorga, w tym również najmłodszy syn, zostało muzykami.

Przyjmując przydomek "Junior Gong", który jest bezpośrednim nawiązaniem do pseudonimu swojego ojca - "Tuff Gong", Damian Marley rozpoczął karierę w wieku 13 lat - w 1992 roku założył grupę Shephards. Jeszcze w tym samym roku młodzi artyści otworzyli jamajski festiwal Reggae Sunsplash. Cztery lata później muzyk wydał swój debiutancki solowy album "Mr. Marley".

W 2001 roku ukazał się jego drugi studyjny krążek "Halfway Tree”" - tytuł albumu odnosił się do pochodzenia Damiana, którego matka urodziła się w bogatej rodzinie, podczas gdy ojciec wywodził się z biedoty. Rok później płyta została nagrodzona statuetką Grammy dla najlepszego albumu reggae. Od tego czasu artysta otrzymał jeszcze dwie nagrody w tej kategorii: za płyty "Welcome to Jamrock" (2006), której tytułowy utwór otrzymała również statuetkę za najlepsze wykonanie miejskie/alternatywne, i "Stony Hill" (2018).

Za produkcję lub współprodukcję wszystkich czterech solowych płyt Damiana odpowiedzialny był jego starszy brat Stephen Marley, który sam jest zdobywcą aż ośmiu nagród Grammy. Pod koniec lat 90. Stephen, Damian i Julian Marleyowie założyli niezależną wytwórnię płytową Ghetto Youths International, która współpracuje z twórcami reggae, reprezentując także trzy pokolenia rodziny, w tym Jo Mersa Marleya, Yohana Marleya, Hymna Marleya, a także Davida "Ziggy’ego" Marleya.

W 2011 roku swoją premierę miał singiel "Miracle Worker" - piosenka supergrupy SuperHeavey, założonej przez wokalistę The Rolling Stones Micka Jaggera i brytyjskiego muzyka i kompozytora Dave’a Stewarta. Poza Damianem Marleyem do swojego projektu artyści zaprosili także wokalistkę Joss Stone oraz indyjskiego producenta, wokalistę i kompozytora A. R. Rahmana.

Damian Marley poza własną twórczością zajmuje się także pisaniem oraz komponowanie piosenek dla innych, jest również producentem muzycznym, działa w studiu Lion's Den w Miami na Florydzie. Współpracuje między innymi z takimi postaciami, jak Sean Paul czy Cypress Hill. Jednym z jego najbardziej popularnych utworów jest wydany w 2018 roku "Speak Life", do którego teledysk wyświetlono ponad 40 milionów razy.

2 sierpnia artysta zagra koncert w Amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie. W rozmowie z Esterą Prugar mówi o swojej twórczości ("tworzę muzykę, bo ją kocham, a ojciec nie jest moją jedyną inspiracją"), rodzinie ("jest bardzo dużą"), o tym, jak pandemia wpłynęła na jego podejście do życia ("bez względu na to ilu masz fanów, choćby najwierniejszych, bez względu na jakąkolwiek sławę, tych rzeczy zwykle nie da się spieniężyć lub włożyć do garnka") i skąd pomysł, by zająć się ... nożami w ramach planu B na życie.

"Fragment tekstu do piosenki "Speak Life" Damiana Marleya TVN24

Estera Prugar: jedną z twoich pierwszych piosenek, które usłyszałam, było "Speak Life", które zrobiło na mnie wielkie wrażenie, głównie dzięki tekstowi, który niesie z sobą piękne przesłanie.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam