Google+ kończy żywot. Serwis zostanie wygaszony w czasie 10 miesięcy

TVN24

Koniec portalu społecznościowego Google+pxhere; flickr (Public Domain)
wideo 2/3

Google zamknie swój portal społecznościowy Google+. "The Wall Street Journal" informuje, że decyzja jest bezpośrednią konsekwencją błędu, który naraził pół miliona kont użytkowników. Google przyznaje przy tym, że portal cieszył się niewielkim zainteresowaniem.

W poniedziałek firma Google potwierdziła, że definitywnie zamknie swój serwis społecznościowy Google+. Przedstawiciele wyjaśniają, że portal nie był "szeroko stosowany przez konsumentów i przedsiębiorstwa".

Wyciek danych

Jak informuje "The Wall Street Journal", Google zdecydowało się na zamknięcie serwisu społecznościowego, po tym jak w marcu tego roku wykryto lukę w serwisie, która naraziła na niebezpieczeństwo około 500 tys. kont.

Firma wyjaśniła, że błąd miał pozwalać twórcom aplikacji docierać do danych użytkowników, których profile nie miały statusu publicznych. Zaznaczyła, że według jej wiedzy, luka nie została wykorzystana przez twórców aplikacji.

Google przyznało, że powodem zamknięcia serwisu społecznościowego jest również małe zainteresowanie użytkowników.

"Google+ cieszy się niewielkim wykorzystaniem przez użytkowników i programistów. Wywołuje również niewielkie zaangażowanie. Obecnie ponad 90 proc. interakcji z serwisem trwa poniżej pięciu sekund" - przekazała firma w komunikacie.

Kolejna próba Google'a

Google+ rozpoczął działanie 28 czerwca 2011 roku. Portal działa również jako aplikacja dla użytkowników systemów Android oraz iOS.

Serwis stanowił kolejną próbę stawienia ze strony Google'a czoła konkurencji - z Facebookiem na czele- w obszarze serwisów społecznościowych. Wcześniejsze próby obejmowały projekty takie jak Google Buzz, Google Wave czy Orkut. Od 2012 roku połączone zostały konta w serwisach Google+ i YouTube, co miało wydatnie pomóc temu pierwszemu.

Google+ ma zostać wygaszone w ciągu 10 miesięcy - do sierpnia 2019 roku.

Autor: AR.//ŁUD / Źródło: CNN; Wikipedia