Morales w Argentynie. Były prezydent ma dostać status uchodźcy

TVN24


Evo Morales przybył w czwartek do Buenos Aires, gdzie otrzyma status uchodźcy - poinformował szef argentyńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Felipe Sola. Były prezydent Boliwii kilka ostatnich dni spędził na Kubie, gdzie przechodził badania lekarskie.

- Evo Morales właśnie wylądował na lotnisku. Przybywa do Argentyny jako osoba ubiegająca się o azyl, a następnie otrzyma status uchodźcy - powiedział prasie minister spraw zagranicznych Argentyny Felipe Sola.

Według ministra były prezydent Boliwii w Argentynie "będzie czuł się bardziej jak w domu, niż gdy był w Meksyku".

Evo Morales zrezygnował

Evo Morales ustąpił ze stanowiska prezydenta Boliwii na początku listopada w rezultacie masowych protestów. Wybuchły one w związku z oskarżeniami o sfałszowanie wyników ostatnich wyborów prezydenckich. 11 listopada, pod naciskiem armii, opuścił kraj i udał się do Meksyku, gdzie otrzymał azyl polityczny.

Agencje podkreślają, że Evo Morales przybył do Argentyny dwa dni po zaprzysiężeniu przedstawiciela centrolewicowych peronistów Alberto Fernandeza na stanowisku prezydenta tego kraju. W Argentynie od końca listopada przebywa także dwójka dzieci Moralesa - Evaliz i Alvaro.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP