Biden ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Aktualizacja:
Autor:
kris,
momo/ToL
Źródło:
PAP, Reuters
Szef obrony USA o wsparciu Ukrainy
Szef obrony USA o wsparciu UkrainyTVN24
wideo 2/24
TVN24Szef obrony USA o wsparciu Ukrainy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów. Zapowiedział też kolejną transzę pomocy humanitarnej w wysokości 225 milionów dolarów. Podczas rozmowy telefonicznej Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu prezydentowi za wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem. 

- Poinformowałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Stany Zjednoczone dostarczą kolejny miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym dodatkową artylerię i broń obrony wybrzeża, a także amunicję dla artylerii i zaawansowanych systemów rakietowych, których potrzebują Ukraińcy, by wesprzeć swoje obronne operacje w Donbasie - ogłosił Biden w wydanym przez Biały Dom komunikacie z jego rozmowy z ukraińskim prezydentem.

Dodatkowo USA mają przeznaczyć 225 mln dolarów pomocy humanitarnej, w ramach której wejdą dostawy wody pitnej, leków, żywności i zapewnienie schronienia potrzebującym.

Pełne szczegóły pakietu nie zostały jeszcze ogłoszone, ale w jego skład ma wejść 18 haubic M777 (dotychczas USA dostarczyły Ukrainie 108 takich dział) wraz z tysiącami sztuk amunicji, rakiety przeciwokrętowe Harpoon oraz rakiety do systemów HIMARS, które zostaną dostarczone Ukrainie po zakończeniu szkolenia ukraińskich żołnierzy. Nowa transza broni jest już dwunastą zatwierdzoną przez prezydenta od rosyjskiej inwazji. W ramach wszystkich dotychczasowych pakietów Waszyngton zobowiązał się do przekazania sprzętu o wartości 5,6 mld dolarów.

- Odwaga, niezłomność i determinacja narodu ukraińskiego nadal inspiruje świat. A Stany Zjednoczone razem z naszymi sojusznikami i partnerami nie zachwieją się w swoim zobowiązaniu na rzecz Ukraińców, którzy walczą o swoją wolność - oznajmił Biden.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Harpoon to pocisk przeciwokrętowy US Navy

Zełenski dziękuje Bidenowi

Podczas rozmowy telefonicznej Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu prezydentowi za wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem. 

- Odbyłem ważną rozmowę z prezydentem Joe Bidenem. Stany Zjednoczone ogłosiły nowe wzmocnienie naszej obronności, nowy pakiet wsparcia w wysokości 1 miliarda dolarów, obejmujący obronę wybrzeża, artylerię, nowoczesne systemy rakietowe. Czekamy na to z niecierpliwością - powiedział Zełenski. Dodał, że jest wdzięczny za to wsparcie, które jest szczególnie ważne dla ukraińskiej obrony w Donbasie. - Jestem również wdzięczny za przywództwo w mobilizowaniu pomocy wszystkich partnerów. Jest też nowy pakiet wsparcia humanitarnego dla Ukrainy - ćwierć miliarda dolarów - wskazał.

Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu prezydentowi za wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem
Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu prezydentowi za wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem

Szef obrony USA o wsparciu Ukrainy

- Każdy jest świadom zagrożenia, z którym się zmaga Ukraina, gdy Rosja ponawia atak na Donbas. Minister obrony Ołeksij Reznikow i jego zespół przekazali nam bardzo ważne informacje odnośnie zmieniającej się przestrzeni bitwy i o wiele bardziej jasne zrozumienie priorytetów i wymagań Ukrainy w miarę postępów wojny - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Stwierdził też, że nie można pozwolić na odpuszczenie dalszej pomocy Ukrainie, gdyż stawka jest zbyt wysoka. Jak dodał, wojna na Ukrainie jest w kluczowym momencie.

Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley wystąpili na konferencji prasowej po zorganizowanym przez USA spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy z udziałem ministrów obrony prawie 50 państw.

Jak powiedział amerykański minister obrony, na ogłoszony w środę przez prezydenta USA Joe Bidena pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów składa się 18 haubic M777 wraz z pojazdami do ich holowania oraz 36 tys. pocisków do tych dział. Dodatkowo wysłane zostaną precyzyjne pociski GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS i M270 MLRS. W drugiej części pakietu, w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, Ukraina otrzyma dwa zestawy rakiet przeciwokrętowych Harpoon, a także sprzęt do łączności i noktowizory.

Austin chwalił także wkład innych państw, które ogłosiły nowe pakiety dostaw broni dla Ukrainy, wskazując m.in. na deklarację Niemiec w sprawie dostarczenia trzech wyrzutni rakietowych MLRS oraz dostawę śmigłowców ze Słowacji.

Austin i Milley odrzucali przy tym sugestie, że dostawy broni z Zachodu są zbyt małe. - Jesteśmy naprawdę skoncentrowani na tym, co (ukraińskie) przywództwo uważa, że potrzebuje w obecnej walce. I myślę, że wykonaliśmy całkiem dobrą robotę dostarczając te zdolności. Ale oczywiście, w wojnie zawsze czegoś brakuje - powiedział szef Pentagonu. Zapewnił również, że Zachód będzie wspierał Ukrainę "tak długo, jak to konieczne".

- Będziemy nadal ciężko pracować, by zapewnić, że robimy co tylko w ludzkich siłach jest możliwe, będziemy poruszać niebo i ziemię, by dostali zdolności, których potrzebują - powiedział Austin.

Milley dodał, że USA wraz z sojusznikami dostarczyły Ukrainie nawet więcej sprzętu i broni, niż o to ubiegał się Kijów. - To są oficjalne prośby z ich ministerstwa obrony. Prosili o 10 batalionów artylerii, otrzymali 12 (...) prosili o 200 czołgów, otrzymali 237, zapytali o 100 bojowych wozów piechoty, dostali ponad 300 - wyliczał najwyższy rangą amerykański wojskowy. - Koniec końców, wszystko o co prosili generałowie, otrzymali tak szybko, jak to tylko jest możliwe - dodał.

Generał Milley poinformował tymczasem, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy ukończyła w środę szkolenie z obsługi wyrzutni HIMARS. Dodał, że pierwsze cztery wyrzutnie tego systemu są tylko początkowym pakietem i stwierdził, że z uwagi na konieczność szkoleń trzeba dostarczać te systemy "falami". - Ukraińscy artylerzyści, ich umiejętności, są bardzo, bardzo dobre. Są artylerzystami najwyższej próby i użytek, jaki robią z M777 był dotąd bardzo, bardzo dobry. Spodziewamy się tego samego po HIMARS - powiedział Milley.

Najwyższy rangą amerykański dowódca przyznał jednak, że Rosja ma w Donbasie przewagę liczebną, jeśli chodzi o artylerię, ale nadal zmaga się z wieloma problemami. - Oni mają problemy z dowodzeniem, z logistyką, z morale, z dowództwem i całym szeregiem innych spraw - powiedział generał. Jak dodał, obecna bitwa w Donbasie przypomina niemal I wojnę światową, jeśli chodzi o straty ludzi i sprzętu oraz powolne tempo przesuwania się linii frontu.

Milley przyznał też, że podawane przez Kijów liczby 100-200 zabitych ukraińskich żołnierzy dziennie są "mniej więcej zbieżne" z szacunkami USA. Zastrzegł jednak, że Ukraińcy są w stanie wytrzymać takie straty tak długo, jak będą mieli odpowiednich przywódców i broń, aby walczyć.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris, momo/ToL

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości