TVN24 Biznes | Ze świata

Zmiany na angielskiej zielonej liście podróżnej. Polska na pomarańczowo

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Bułgaria, Chorwacja, Hongkong i Tajwan - to miejsca dodane na angielską tak zwaną zieloną listę krajów. Oznacza to, że po powrocie z tych kierunków nie będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna. Wbrew pojawiającym się wcześniej informacjom, na liście brak Polski.

Niemcy, Włochy i Polska najczęściej wymieniane były w ostatnich dniach w mediach jako kandydaci na zieloną listę podczas kolejnej jej aktualizacji. Ale brytyjski rząd ponownie zdecydował się na bardzo ostrożne podejście i rozszerzył ją tylko o cztery pozycje, przy czym Chorwacja i Tajwan są na liście krajów pod obserwacją, czyli mogą zostać cofnięte na pomarańczową listę.

Do krajów z zielonej listy - na której jest ok. 30 pozycji - mogą bez kwarantanny po powrocie jeździć wszyscy, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy też nie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wjazd do Anglii

Z zielonej listy zdjęte zostaną - po niespełna trzech tygodniach - popularny wśród turystów hiszpański archipelag Balearów oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Obszary te trafią na pomarańczową listę. Na pomarańczowej liście jest ponad połowa państw świata, w tym Polska i niemal wszystkie pozostałe kraje europejskie.

Jak czytamy na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przed przyjazdem z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy m.in. wypełnić formularz lokacyjny, wykupić testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii oraz wykonać test w kierunku COVID-19. Po przyjeździe należy zaś poddać się 10-dniowej kwarantannie i wykonać wcześniej wykupione testy na 2. i 8. dzień pobytu.

W praktyce powyższe zmiany będą dotyczyć tylko osób, które nie są w pełni zaszczepione. Od poniedziałku osoby, które na terenie Wielkiej Brytanii otrzymały obie dawki szczepionki, będą mogły podróżować do krajów z pomarańczowej listy bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie, choć nadal będą musiały wykonać test na obecność koronawirusa przed przylotem do Wielkiej Brytanii oraz jeden test po powrocie.

Ponadto cztery kolejne państwa - Birma, Indonezja, Kuba i Sierra Leone - dopisane zostały do czerwonej listy, czyli tych, do których wyjazd jest dozwolony tylko z uzasadnionych powodów i po powrocie z których trzeba odbyć płatną kwarantannę w jednym ze wskazanych przez władze hoteli. Wraz z tymi czterema nowo dodanymi, będzie ona liczyć 60 pozycji.

Ogłoszone zmiany wejdą w życie w najbliższy poniedziałek o 4 rano i dotyczą tylko przyjazdów do Anglii, jednak władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zazwyczaj koordynują swoje listy z angielską.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes