TVN24 Biznes | Ze świata

Podróż do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem. Ambasada przypomina o nowych zasadach

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Od 1 października zmieniają się zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Przekroczenie granicy Zjednoczonego Królestwa możliwe będzie tylko na podstawie ważnego paszportu - przypomina polska ambasada w Londynie.

Wyjątkiem będą osoby mające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego - w ich przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem

Jak wyjaśnia ambasada, osoby mające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme), a w przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować dane, logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej. Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym.

Po 1 października 2021 roku będzie możliwy wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego, o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży - dodaje ambasada.

Brytyjskie MSW podało w zeszłym tygodniu, że wniosek o status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) złożyło 1,1 mln obywateli polskich, z czego do 30 czerwca rozpatrzono 1,007 mln wniosków, a spośród tych 97 proc. zakończyło się przyznaniem statusu.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: elenaburn / Shutterstock

Pozostałe wiadomości