Awaria bramek na brytyjskich lotniskach. Pasażerowie ustawiają się w długich kolejkach

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Piotr Henicz o wakacjach w 2023 roku: ceny w górę
Piotr Henicz o wakacjach w 2023 roku: ceny w góręTVN24
wideo 2/8
TVN24Piotr Henicz o wakacjach w 2023 roku: ceny w górę

Awaria bramek elektronicznych powoduje, że na lotniskach w Wielkiej Brytanii tworzą się długie kolejki. Chodzi o bramki do kontroli paszportowej. Wszystkie kontrole w portach lotniczych prowadzone są ręcznie, co zajmuje więcej czasu.

Problem dotyka pasażerów przylatujących do Wielkiej Brytanii. Z elektronicznych bramek, które umożliwiają pasażerom samodzielne skanowanie paszportów, mogą korzystać obywatele Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 12 lat, obywatele państw Unii Europejskiej oraz kilku innych krajów, m.in. Australii, Kanady, USA, Japonii i Nowej Zelandii. Szacuje się, że w normalnej sytuacji z elektronicznych bramek, w zależności od lotniska, korzysta 60-80 proc. pasażerów.

Wielka Brytania - awaria bramek elektronicznych na lotniskach

Problem z bramkami pojawił się w piątek wieczorem i wzmógł się w sobotę od rana, gdy zaczęły przylatywać kolejne samoloty, a ponieważ funkcjonariusze straży granicznej nie są w stanie na bieżąco kontrolować ręczenie paszportów znacznie większej liczby pasażerów, tworzą się długie kolejki. Sytuację komplikuje fakt, że sobota jest w Wielkiej Brytanii początkiem przedłużonego weekendu, więc ruch na lotniskach jest większy niż zwykle.

"Zdajemy sobie sprawę z ogólnokrajowego problemu z systemem granicznym, który ma wpływ na przyjazdy do Wielkiej Brytanii. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu i współpracujemy z operatorami portów lotniczych i liniami lotniczymi, aby zminimalizować zakłócenia dla podróżnych" - oświadczył rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych.

Na razie nie wiadomo, co spowodowało awarię i nie ma żadnych spekulacji, czy może być ona efektem jakiegoś ataku hakerskiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości