"FT": Jest porozumienie w sprawie sprzedaży Wembley. Gigantyczna oferta

Ze świata

Google EarthWembley znajduje się w Londynie (wideo bez dźwięku)

Legendarny stadion Wembley może zostać sprzedany amerykańsko-pakistańskiemu miliarderowi Shahidowi Khanowi za 600 milionów funtów - pisze środowy "Financial Times". Do finalizacji transakcji potrzeba zgody angielskiego związku piłki nożnej (FA).

Jak podała brytyjska gazeta, powołując się na kilka osób znających tę sprawę, federacja i Khan uzgodnili warunki umowy "w ostatnich dniach".

Do finalizacji transakcji potrzeba jednak jeszcze zielonego światła od zarządu FA składającego się z 10 członków. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na najbliższy czwartek.

Według "FT" w zarządzie panuje "pozytywny klimat" i do przekonania pozostaje "niewielka" liczba osób. Ale jak zaznaczono, mimo że transakcja ma sens ekonomiczny, część głosujących może podejmować decyzję "czystymi emocjami".

Co z meczami reprezentacji?

Zgodnie z informacjami brytyjskiego dziennika umowa między FA i Khanem ma obejmować ograniczenia operacyjne. Oznacza to, że żadna firma nie będzie mogła zostać sponsorem tytularnym obiektu, a tym samym nie będzie mogło dojść do zmiany jego nazwy.

Angielski związek będzie miał również prawo do "ingerencji", jeśli uzna, że właściciel nie wypełnia swoich zobowiązań, dotyczących między innymi stanu murawy. FA będzie miało również prawo do odkupu stadionu w pewnych okolicznościach, na przykład jeśli potencjalny nowy właściciel zostanie aresztowany lub skazany za przestępstwo.

Związek będzie miał również zapewnioną umowę na możliwość rozgrywania na Wembley - jak dotychczas - spotkań reprezentacji, kluczowych meczów w ramach krajowych rozgrywek, w tym finału FA Cup.

Właściciel kilku klubów

W sytuacji, gdyby doszło do przegłosowania transakcji w czwartek, szczegóły umowy mają zostać zaprezentowane na październikowym posiedzeniu 127-osobowej rady FA.

"Financial Times" zwrócił uwagę, że prawo do zawetowania umowy mają organizacje, które w przeszłości pomogły sfinansować przebudowę stadionu. W tym gronie jest między innymi burmistrz Londynu, czy departament sportu. Według źródeł gazety wszystkie podmioty wyraziły jednak zgodę na przeprowadzenie transakcji.

Związek odmówił komentarza w sprawie sprzedaży.

Jak przypomniano Khan prowadzi rozmowy w sprawie kupna londyńskiego stadionu od kwietnia br. Pakistańsko-amerykański miliarder jest właścicielem klubu piłkarskiego Fulham i drużyny NFL Jacksonville Jaguars.

Autor: mb / Źródło: Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock