Wakacje w Grecji. Jakie zasady i obostrzenia obowiązują turystów?

Autor:
mp,kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP, Reuters
Praktyczne informacje na wakacje
Praktyczne informacje na wakacjeTVN24
wideo 2/4
TVN24Praktyczne informacje na wakacje

Grecja jest jednym z najchętniej wybieranych przez polskich turystów wakacyjnych kierunków. Podróżni z Unii Europejskiej mogą przekroczyć grecką granicę po okazaniu paszportu covidowego (unijnego certyfikatu Covid). Pozostałe osoby muszą mieć ze sobą wynik negatywnego testu na koronawirusa. Zwolnieni z tego obowiązku są zaszczepieni lub ozdrowieńcy - dowiadujemy się ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zasady wjazdu do Grecji a paszport covidowy

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach unijnych Grecja jest jednym z państw, które akceptują paszport covidowy. Jeśli takiego dokumentu nie przedstawimy, zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu: - PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem), - testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem).

Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w j. angielskim. Jak informuje polskie MSZ, test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 12 lat).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne, to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 mogą wjechać do Grecji na podstawie zaświadczenia o przejściu COVID-19 ważnego w terminie od 30. do 180. dnia po pierwszym pozytywnym wyniku testu.

Jak przypomina polski MSZ, każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy.

Podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Osoby, które zachorowały mimo zaszczepienia będą przebywały w warunkach kwarantanny 7 dni. Warunkiem zwolnienia z kawarantanny będzie negatywny wynik testu PCR na 1 dzień przed jej końcem. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

Obowiązkowy formularz

Pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Formularz należy wypełnić nie później niż 24 godziny przed przyjazdem do Grecji. "Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Możliwe jest wypełnienie jednego formularza PLF dla rodziny podróżującej wspólnie" - pisze polski MSZ.

Dodaje też, że "podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu".

Ponadto "za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo nałożyć na podróżnego grzywnę w wysokości 500 euro".

ParosShutterstock

Obostrzenia w Grecji

Nie jest konieczne noszenie maseczek na świeżym powietrzu w Grecji, chyba że bierze się udział w dużym zgromadzeniu. W dalszym ciągu nakaz obowiązuje w pomieszczeniach zamkniętych, jednak restauracje, które są otwarte tylko dla zaszczepionych mogą niekiedy przyjmować też osoby bez maseczek. Kara za brak takiej ochrony wynosi 300 euro (1350 złotych).

Od 17 lipca we wnętrzu restauracji, barów i kawiarni mogą być obsługiwane jedynie osoby z zaświadczeniami o zaszczepieniu. Nowa zasada nie dotyczy miejsc na świeżym powietrzu - wynika z informacji podawanych przez agencję Reutera.

Muzyka na żywo nie jest dozwolona, wszyscy klienci muszą mieć zapewnione miejsce siedzące. W barach i kawiarniach dwoje klientów może siedzieć przy ladzie ale należy zachować odległość 1,5 m od następnych dwóch klientów. Klienci oczekujący na stolik muszą nosić maskę na twarzy. Przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób - zwraca uwagę polski MSZ.

Dodaje, że od 16 lipca lokale rozrywkowe oferujące swoje usługi w pomieszczeniach zamkniętych mogą przyjąć 85 proc. maksymalnej liczby gości z grupy osób zaszczepionych lub ozdrowieńców. "Lokale operujące na zewnątrz będą mogły wybrać sposób działania jako covid free (akceptujące jedynie gości zaszczepionych i ozdrowieńców, korzystające z większej liczby miejsc) lub mieszane (przyjmujące także osoby niezaszczepione, które nie przeszły zakażenia COVID-19, z ograniczoną liczbą miejsc)" - wyjaśnia polski resort spraw zagranicznych.

Noszenie maski jest obowiązkowe we wszystkich środkach transportu.

Od 6 sierpnia na wyspie Zakhyntos oraz w Chania na Krecie obowiązuje zakaz przemieszczania się w godz. 01:00-06:00. Opuszczanie miejsc zakwaterowania możliwe jest tylko w wyjątkowych przypadkach (np. problemy zdrowotne lub konieczność stawienia się w miejscu pracy). Zakaz obowiązuje do 13 sierpnia.

Podróżowanie po Grecji

"Podróże po kontynentalnej Grecji są możliwe bez dodatkowych obostrzeń" - czytamy na stronie polskiego MSZ.

Natomiast jeśli chodzi o osoby, które chcą przemieszczać się z kontynentalnej Grecji na wyspy (z wyjątkiem Lefkady, Evii i Salaminy), to przed wejściem na pokład samolotu lub statku muszą przedstawić zaświadczenia o testach, zaszczepieniu lub przebyciu COVID-19.

"Przed podróżą promem należy wypełnić deklarację zamieszczoną na stronie: https://sea.travel.gov.gr/#/ oraz posiadać wydrukowaną lub elektroniczną wersję dokumentu" - czytamy na stronie MSZ.

Powrót z Grecji do Polski

Osoby przyjeżdżające do Polski z państw Unii Europejskiej lub ze strefy Schengen obowiązują inne zasady zwalniania oraz skracania kwarantanny wjazdowej niż podróżnych przyjeżdzających z pozostałych państw świata.

W przypadku państw państw UE/strefy Schengen, czyli między innymi Grecji, przy wjeździe do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, która jednak może ulec skróceniu po wykonaniu testu antygenowego lub molekularnego (RT-PCR) nie później niż 48 godzin od przekroczenia granicy.

Z kwarantanny mogą zostać zwolnione także osoby posiadające negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Wynik testu musi być przedstawiony w języku polskim albo w języku angielskim. Musi to być test PCR lub antygenowy. Testy nie są finansowane ze środków publicznych. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego.

Na obowiązkową kwarantannę nie muszą się udawać ponadto osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 jedną z czterech szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej: Comirnaty (Pfizer), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) i Janssen (Johnson&Johnson). Od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki (jednej w przypadku preparatu Johnson & Johnson) musi upłynąć co najmniej 14 dni.

"Widać, słychać, głosy rozmaitych nacji turystów"

O tym, jak wygląda odradzająca się turystyka w Grecji mówiła na antenie TVN24 BiS publicystka Katarzyna Jakielaszek, która mieszka w tym kraju. - Widać, słychać, głosy rozmaitych nacji turystów - przyznała.

Pytana o wypoczywających w Grecji Polaków powiedziała, że "korzystają oni z otwartych obszarów archeologicznych, a także muzeów, które w stolicy Grecji są otwarte".

- Tereny historyczne są otwarte od godziny 8 do 20, oczywiście z restrykcjami, na przykład przy zwiedzaniu zamkniętych kolekcji muzealnych trzeba zachować dystans, czy też podporządkować się odpowiedniej liczbie osób w sali muzealnej. Samej mi też się zdarzyło, że zwiedzałam muzeum pod koniec maja i musiałam czekać w kolejce, żeby wejść - mówiła.

- Grecy z pewnością cieszą się, że turyści wracają, bo to bardzo ważna część tutejszej ekonomii - podsumowała.

Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości